Szczepienie

Szczepienie przeciw COVID-19 – kiedy placówka ponosi odpowiedzialność za szkodę

Przy szczepieniach przeciw COVID-19 może dojść do sytuacji, gdy placówka medyczna poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą. Sprawdź, co pokrywa ubezpieczenie OC podmiotu leczniczego i kto odpowiada za ewentualne szkody.

Kontrola zakażeń

Jak zapobiegać chorobom zakaźnym – kontrole wewnętrzne

Każda placówka medyczna powinna prowadzić kontrole wewnętrzne obejmujące ocenę poprawności i skuteczności działań zapobiegających zakażeniom i chorobom zakaźnym. Sprawdź, jakie są zasady ich przeprowadzania i jak zapobiegać chorobom zakaźnym.

raport o zranieniach

Raz na pół roku sporządź raport o zranieniach

Wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, w których wykorzystywane są ostre narzędzia służące do cięcia i kłucia, mogące spowodować zranienie lub przeniesienie zakażenia, mają obowiązek sporządzenia raz na pół roku raportu o zranieniach ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Sprawdź, co musi się w nim znaleźć.

szczepienie

Jak lekarze POZ zachęcą seniorów do szczepień przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia chce zachęcić osoby starsze do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Do akcji informacyjnej zamierza włączyć lekarzy POZ, którzy w aplikacji gabinetowej mogą wygenerować dane swoich pacjentów, którzy nie zostali zaszczepieni. Jak będą wyglądać szczegóły?

Profilaktyka i ochrona

Profilaktyka przeciw COVID-19 – jak pilnować, aby pracownicy przestrzegali zasad

Rozmowa dyscyplinująca, nałożenie kary porządkowej, a w skrajnych przypadkach zakończenie współpracy – to narzędzia, które możesz stosować do dyscyplinowania pracowników. Należy o tym pamiętać w świetle potencjalnych naruszeń w zakresie stosowania środków zapobiegawczych przeciw wirusowi SARS-CoV-2. 

Szczepienia wyjazdowe

Jakie wymagania musi spełnić punkt szczepień wyjazdowych

W przypadku osób, które nie mogą samodzielnie ani za pomocą osób trzecich pojawić się w stacjonarnym punkcie szczepień przeciw COVID-19, należy im zapewnić możliwość zaszczepienia w domu bądź w domu opieki. Sprawdź, jakie wymagania musi spełnić punkt tzw. szczepień wyjazdowych.

  Jak postępować w przypadku zakłucia igłą

Zakłucie igłą – czy zawsze będzie to wypadek przy pracy

Dokumentowanie wszelkich zdarzeń związanych ze zranieniami narzędziami w sektorze opieki zdrowotnej to Twój obowiązek, niezależnie od tego, czy podlegają one procedurze powypadkowej. Sprawdź, czy każde tego typu zdarzenie będzie wypadkiem przy pracy.

zranienie igła

Czy zranienie igłą to wypadek przy pracy

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych nie rozróżnia zdarzeń powstałych wskutek zranienia ostrym narzędziem czy sterylnym bądź używanym narzędziem. Czy zranienie igłą należy zatem traktować jak wypadek przy pracy?

szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19 w zakładzie pracy: jakie dane osobowe musisz uzyskać

Aby przeprowadzić akcję szczepień w zakładzie pracy, należy uzyskać od zainteresowanych szczepieniem podstawowe dane osobowe i zgodę na ich przetwarzanie. Jakie dane są niezbędne w celu przeprowadzenia szczepień przeciwko COVID-19?

Badanie

O czym musisz pamiętać przy pobieraniu wymazów na obecność koronawirusa

Przy pobieraniu i transporcie materiału do badań RT-PCR w kierunku zakażeń układu oddechowego przez SARS-CoV-2 obowiązują określone metody poboru materiału do badań i zasady pakowania pobranej próby do analizy. Czego należy dopilnować, kiedy przeprowadza się pobieranie wymazów na obecność koronawirusa?