Stan epidemii

Stan zagrożenia epidemicznego – czym się różni od stanu epidemii

Przepisy regulujące sytuację spowodowaną COVID-19 nie są jednolite i pojawia się wiele wątpliwości związanych np. z częściowym uchylaniem niektórych zapisów ustawowych. Sprawdź, co dla placówek medycznych zmieniło uchylenie stanu epidemii.

zapobieganie zakażeniom szpitalnym

Zakażenia szpitalne – jak je minimalizować

System zapobiegania zakażeniom szpitalnym nie funkcjonuje skutecznie. Jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów – tak często wynika z kontroli NIK. Sprawdź, jakie nieprawidłowości stwierdza się cyklicznie i uniknij ich w swojej placówce.

Wirus

Zlecanie testów na COVID-19. Jakie zasady obowiązują obecnie?

NFZ nie finansuje już testów antygenowych i PCR przeprowadzonych przez apteki i laboratoria. Zmieniło się też stanowisko ekspertów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, którzy nie zalecają już rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów z gorączką lub objawami infekcji dróg oddechowych. Poznaj najnowsze zmiany.

szczepienie

Kiedy masz obowiązek uzyskać zgodę na szczepienie

W oświadczeniu wskaż, że osoba uprawniona zgadza się na przeprowadzenie zarówno obowiązkowego szczepienia ochronnego, jak i szczepienia zalecanego. Sprawdź, co jest niezbędne, aby zgoda wyrażona przez pacjenta była ważna z prawnego punktu widzenia.

Kara porządkowa dla pracownika za brak certyfikatu szczepienia

Brak certyfikatu szczepienia COVID-19 u pracownika – poznaj wyrok sądu

Pracownicy ochrony zdrowia do 1 marca 2022 r. byli zobowiązani poddać się szczepieniom na COVID-19. Czy wobec tego będzie można stosować kary porządkowe wobec pracowników niezaszczepionych lub odmawiających poddania się szczepieniom?  

oświadczenia od pracowników podmiotów leczniczych

Obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19 – czego kierownicy podmiotów leczniczych mogą wymagać od pracowników

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla medyków warto wesprzeć wprowadzeniem odpowiednich procedur. Sprawdź, co będzie pomocne w placówce medycznej.

szczepienie

Jak egzekwować obowiązek szczepień pracowników medycznych przeciw COVID-19?

Osoby wykonujące zawód medyczny miały obowiązek poddania się szczepieniom przeciwko COVID-19 nie później niż do 1 marca 2022 r. Sprawdź, jakie możliwości weryfikacji i egzekwowania szczepień od pracowników podmiotów leczniczych mają kierownicy.

Lekarz ochrona

Jak przyjmować pacjentów 60+ zakażonych COVID-19?

Przychodnie POZ niepokoi zmiana prawna, która nakazuje przyjmowanie pacjentów powyżej 60. roku życia skierowanych do odbycia izolacji w warunkach domowych w ciągu 48 godzin. Jak należy zorganizować pomoc pacjentom 60+ zakażonym COVID-19, aby nie zakłócić normalnej pracy przychodni?

szczepienie COVID-19. Wojna w Ukrainie

Jak szczepić przeciw COVID-19 osoby narodowości ukraińskiej

Od 25 lutego 2022 r. minister zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Jest to odpowiedź na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy. Sprawdź, jak szczepić osoby przybyłe z Ukrainy.

Szczepienie

Szczepienia przeciwko grypie – kogo możesz zaszczepić nieodpłatnie

W Polsce rokrocznie promowane są przez Ministerstwo Zdrowia programy dotyczące szczepień ochronnych dla osób dorosłych, w tym program szczepień przeciwko grypie. Czy z programu w sezonie 2021/2022 mogą skorzystać osoby nieubezpieczone i obywatele spoza Unii Europejskiej (np. Białorusi i Ukrainy) zamieszkujący w Polsce?