Policja żąda dokumentacji medycznej: sprawdź, czy można ją udostępnić

/appFiles/site_102/images/autor/1KRqxtILksFTUb5.jpeg

Autor: Ewelina Tylińska

Dodano: 6 marca 2023
Policja żąda dokumentacji medycznej: sprawdź, czy można ją udostępnić

Personel medyczny w placówkach ochrony zdrowia może spotkać się z sytuacją, w której policja będzie chciała uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej, ponieważ dana osoba była leczona w placówce, a dokumenty te stanowią dowód w konkretnej sprawie. Pod jakimi warunkami można udostępnić taką dokumentację?

  • Ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wyraźnie określa krąg podmiotów, które mogą skutecznie wnioskować o udostępnienie dokumentacji medycznej pacjenta. Wśród wymienionych próżno szukać policji.

  • W sytuacji prowadzenia postępowania przez policję osoba prowadząca postępowanie powinna zwrócić się do prokuratora o wystąpienie z odpowiednim wnioskiem. Biorąc to pod uwagę, nie można udostępnić na żądanie policji dokumentacji medycznej pacjentów.

  • Należy jednak pamiętać, że to pacjent jest zawsze dysponentem dotyczącej go tajemnicy lekarskiej. Oznacza to, że pacjent może zwolnić lekarza z obowiązku zachowania tajemnicy oraz może upoważnić określoną osobę do dostępu do jego dokumentacji medycznej.

  • Czytaj więcej na temat prowadzenia dokumentacji medycznej w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.