Czy musisz udostępniać oryginały dokumentacji medycyny pracy

Czy musisz udostępniać oryginały dokumentacji medycyny pracy

Pacjent może zwrócić się o wydanie dokumentacji medycznej do podstawowej jednostki służby medycyny pracy. Najczęściej takie placówki udostępniają mu kserokopię dokumentacji lub przesyłają dane między sobą. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w odniesieniu do oryginałów.

  Którym podmiotom innym niż pacjent możesz odmówić udostępnienia dokumentacji medycznej

Którym podmiotom innym niż pacjent możesz odmówić udostępnienia dokumentacji medycznej

Dokumentację medyczną musisz udostępnić wszystkim podmiotom wskazanym w przepisach ustawy o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jak jednak postąpić, gdy zgłosi się do Ciebie z taką prośbą przedstawiciel instytucji, której nie wymienia ustawa?

  Czy możesz określić termin na udostępnienie dokumentacji medycznej

Czy możesz określić termin na udostępnienie dokumentacji medycznej

Jedna z placówek medycznych określiła w regulaminie, że udostępnia dokumentację medyczną na podstawie pisemnego wniosku, w terminie 7 dni. Sprawdź, czy jest to praktyka naruszającą prawa pacjentów.

c191052f00b1fdc8bb8330bef8eed35c7083e0f7-xlarge

Dopuszczasz się uchybień w przestrzeganiu praw pacjenta do informacji – sprawdź, czym to grozi

Spełnienie zadość prawu pacjenta do informacji pomoże Ci uzbroić się w odpowiednie instrumenty, które pozwolą obronić się przed roszczeniami pacjenta. Na co zatem zwracać uwagę podczas kontaktów z pacjentem?

  Udostępniasz dokumentację medyczną – czy musisz stosować tryb dostępu do informacji publicznej

Udostępniasz dokumentację medyczną – czy musisz stosować tryb dostępu do informacji publicznej

Przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewidują szczególny tryb udostępniania dokumentacji medycznej . Czy udostępnianie takiej informacji może odbywać się również na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej?

238b665927202bba39d9d11eec38d683ad1f8af5-xlarge

Dokumentacja medyczna pełnoletniego dziecka – kiedy możesz ją udostępnić rodzicom

Dziecko podpisało upoważnienie dla rodziców, dotyczące dostępu do jego dokumentacji. Rodzice już po osiągnięciu przez nie pełnoletności chcą uzyskać kopię dokumentacji medycznej. Sprawdź, czy powinieneś udostępnić kartotekę medyczną i czy jest jakiś zakres czasowy dokumentacji, do której rodzice mogą mieć wgląd.

fed305bf0a0144b694b35880a9a85c51418d54c2-xlarge

Co grozi placówce, która spóźnia się z wydawaniem dokumentacji medycznej

Rzecznik Praw Pacjenta może uznać daną praktykę placówki medycznej związaną z opóźnieniem lub odmową wydawania dokumentacji medycznej za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów i nałożyć na nią karę finansową. Sprawdź, jak do tego nie dopuścić.

96bea216c998cf5cca0fca994cce16df6af0317e-xlarge

Czy możesz ustalać wyższe niż ustawowe opłaty za udostępnianie dokumentacji

Jedna z placówek pobierała od pacjentów wyższe niż maksymalne ustawowe opłaty za udostępnienie dokumentacji. Przekazywała ją na informatycznym nośniku danych jedynie, gdy do dokumentacji medycznej dołączana była płyta CD. Sprawdź, czy naruszyła zbiorowe prawa pacjentów.

05591050d5b8c3dd9bb93f75bb8d1e1fab6e34ca-xlarge

Czy możesz odmówić składania wniosków o udostępnienie dokumentacji przez telefon

To pacjent ma prawo wyboru formy żądania udostępnienia dokumentacji medycznej. W celu zagwarantowania poszanowania jego praw i prawidłowej organizacji pracy zakładu leczniczego tryb udostępniania dokumentacji medycznej opisz w regulaminie organizacyjnym. Co jeszcze jest niezbędne w tym zakresie?

30669fa7a6db0e0b5c1a652d88480b88c648c95f-xlarge

Czy możesz ustalać dodatkowe opłaty za przesłanie dokumentacji medycznej

Nie wolno ustalać wyższych niż ustawowe opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej, a szpital czy przychodnia może jedynie wymagać od pacjenta pokrycia kosztów ewentualnej przesyłki pocztowej. Czy ustalanie wszelkich innych dodatkowych opłat za przesyłanie dokumentacji pocztą jest zabronione?