Procedura mycia rąk z listą audytującą
Mimo że niektóre zabiegi wymagają stosowania obniżonej temperatury, temperatura na sali operacyjnej jest określona w przepisach. W celu zachowania elastyczności w tym zakresie na sali powinny być wdrożone urządzenia pozwalające na regulowanie temperatury. Jakie wymogi dotyczące temperatury musisz spełnić na sali operacyjnej, zwłaszcza w okresie letnim?
Niewłaściwy stan sanitarny w placówce, niedostateczna sterylizacja sprzętu, brak nadzoru epidemiologicznego, naruszenie norm higieny przez personel to główne zaniedbania prowadzące do zakażeń. Skutecznym narzędziem ograniczającym takie przypadki jest dobrze działający system zwalczania i zapobiegania zakażeń. Sprawdź, jak opracować tę procedurę.
Od 1 lipca 2023 r. po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nastąpią znaczne zmiany w przepisach dotyczących rozwiązań związanych z tym stanem. Sprawdź, jakie obostrzenia będą zniesione, jakie zmiany dotyczą obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia i które przepisy z okresu epidemii COVID-19 stracą ważność.
Założenia do rozporządzenia covidowego zamieszczone w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów przewidują przedłużenie obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów do 30 czerwca 2023 r. oraz zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w aptekach.
Rozpoczęcie działalności leczniczej wiąże się z licznymi obowiązkami, w tym w zakresie zapewnienia właściwych warunków wykonywania działalności leczniczej. Czy niezbędne jest zgłoszenie działalności do sanepidu? Sprawdź, jakie masz obowiązki.
Grypa jest ostrą chorobą zakaźna układu oddechowego wywołaną infekcją wirusem grypy. Jest bardzo zaraźliwa i co sezon przyczynia się do wywołania epidemii. Jakie działania edukacyjne mogą podejmować kierownicy placówek medycznych i personel medyczny?
Opracowując procedury mycia i dezynfekcji w szpitalu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że czynności te powinny być przeprowadzane rzetelnie, zgodnie z wiedzą personelu medycznego w tym zakresie. Sprawdź, czego nie można pominąć, przygotowując procedury mycia i dezynfekcji powierzchni szpitalnych.
Przepisy regulujące sytuację spowodowaną COVID-19 nie są jednolite i pojawia się wiele wątpliwości związanych np. z częściowym uchylaniem niektórych zapisów ustawowych. Sprawdź, co dla placówek medycznych zmieniło uchylenie stanu epidemii.
NFZ nie finansuje już testów antygenowych i PCR przeprowadzonych przez apteki i laboratoria. Zmieniło się też stanowisko ekspertów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, którzy nie zalecają już rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów z gorączką lub objawami infekcji dróg oddechowych. Poznaj najnowsze zmiany.
W oświadczeniu wskaż, że osoba uprawniona zgadza się na przeprowadzenie zarówno obowiązkowego szczepienia ochronnego, jak i szczepienia zalecanego. Sprawdź, co jest niezbędne, aby zgoda wyrażona przez pacjenta była ważna z prawnego punktu widzenia.