Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

W jednym miejscu znajdziesz porady prawne związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym, przygotowywane przez ekspertów i praktyków z branży.

Kara porządkowa dla pracownika za brak certyfikatu szczepienia

Brak certyfikatu szczepienia COVID-19 u pracownika – poznaj wyrok sądu

Pracownicy ochrony zdrowia do 1 marca 2022 r. byli zobowiązani poddać się szczepieniom na COVID-19. Czy wobec tego będzie można stosować kary porządkowe wobec pracowników niezaszczepionych lub odmawiających poddania się szczepieniom?  

oświadczenia od pracowników podmiotów leczniczych

Obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19 – czego kierownicy podmiotów leczniczych mogą wymagać od pracowników

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla medyków warto wesprzeć wprowadzeniem odpowiednich procedur. Sprawdź, co będzie pomocne w placówce medycznej.

szczepienie

Jak egzekwować obowiązek szczepień pracowników medycznych przeciw COVID-19?

Osoby wykonujące zawód medyczny miały obowiązek poddania się szczepieniom przeciwko COVID-19 nie później niż do 1 marca 2022 r. Sprawdź, jakie możliwości weryfikacji i egzekwowania szczepień od pracowników podmiotów leczniczych mają kierownicy.

Lekarz ochrona

Jak przyjmować pacjentów 60+ zakażonych COVID-19?

Przychodnie POZ niepokoi zmiana prawna, która nakazuje przyjmowanie pacjentów powyżej 60. roku życia skierowanych do odbycia izolacji w warunkach domowych w ciągu 48 godzin. Jak należy zorganizować pomoc pacjentom 60+ zakażonym COVID-19, aby nie zakłócić normalnej pracy przychodni?

NOP

7 ważnych zasad, które zabezpieczą placówkę medyczną przez niezgłaszaniem niepożądanych odczynów poszczepiennych

Jako zarządzający placówką medyczną jesteś zobowiązany do wykonywania obowiązków w sferze zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie będzie prowadzenie rozmów czy szkoleń uświadamiających z lekarzami na ten temat. Sprawdź, jak wygląda procedura zgłaszania NOP i czy masz inne obowiązki z tym związane.

Wirus

Jak monitorować epidemiologiczne czynniki alarmowe w szpitalu

Kierownicy podmiotów leczniczych mają obowiązek nadzorować czynności związane z przeciwdziałaniem zakażeniom i chorobom zakaźnym. Jednak to nie oni bezpośrednio, a pielęgniarki wypełniają obowiązek wykrywania i kwalifikacji zakażeń szpitalnych. Sprawdź, jak zorganizować ten proces.

Szczepienie

Szczepienia przeciwko grypie – kogo możesz zaszczepić nieodpłatnie

W Polsce rokrocznie promowane są przez Ministerstwo Zdrowia programy dotyczące szczepień ochronnych dla osób dorosłych, w tym program szczepień przeciwko grypie. Czy z programu w sezonie 2021/2022 mogą skorzystać osoby nieubezpieczone i obywatele spoza Unii Europejskiej (np. Białorusi i Ukrainy) zamieszkujący w Polsce?

Szczepienie

Szczepienie przeciw COVID-19 – kiedy placówka ponosi odpowiedzialność za szkodę

Przy szczepieniach przeciw COVID-19 może dojść do sytuacji, gdy placówka medyczna poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą. Sprawdź, co pokrywa ubezpieczenie OC podmiotu leczniczego i kto odpowiada za ewentualne szkody.

Kontrola zakażeń

Jak zapobiegać chorobom zakaźnym – kontrole wewnętrzne

Każda placówka medyczna powinna prowadzić kontrole wewnętrzne obejmujące ocenę poprawności i skuteczności działań zapobiegających zakażeniom i chorobom zakaźnym. Sprawdź, jakie są zasady ich przeprowadzania i jak zapobiegać chorobom zakaźnym.

szczepienie

Jak lekarze POZ zachęcą seniorów do szczepień przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia chce zachęcić osoby starsze do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Do akcji informacyjnej zamierza włączyć lekarzy POZ, którzy w aplikacji gabinetowej mogą wygenerować dane swoich pacjentów, którzy nie zostali zaszczepieni. Jak będą wyglądać szczegóły?

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma
   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera