Leczenie w POZ

POZ: do kiedy musisz zapewnić pacjentowi opiekę

Jeśli jesteś świadczeniodawcą realizującym świadczenia z zakresu POZ, warto wiedzieć, do jakiego momentu od złożenia deklaracji wyboru lekarza POZ przez pacjenta jesteś zobowiązany do zapewnienia mu opieki medycznej przysługującej na jej podstawie. Sprawdź.

agresywny pacjent

Jak się bronić przed agresją pacjentów

Wobec narastającej agresji i często bardzo roszczeniowej postawy pacjentów sięgnięcie po instrumenty prawa karnego może czasami być jedyną właściwą formą zażegnania niebezpieczeństwa oraz zakończenia naruszeń dóbr prawnych personelu medycznego. Sprawdź, jaka ochrona Ci przysługuje.

Faktura

Faktura dla pacjenta za wykonane świadczenie – kiedy możesz ją wystawić

W przypadku udzielania świadczeń przez lekarza komercyjnie należy pamiętać, że świadczenia te mogą być udzielane poza godzinami dostępności świadczeń gwarantowanych – nie mogą więc kolidować z harmonogramem pracy świadczeniodawcy. Sprawdź, kiedy możesz udzielać świadczeń odpłatnie.

Usługi medyczne

Reforma POZ: co się zmienia od 1 października 2022 r.

Reformy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oczekiwali pacjenci i to, co przygotował resort zdrowia, odpowiada na ich zapotrzebowanie – tak o zmianach i wdrożeniu opieki koordynowanej mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. Sprawdź, co się zmienia od 1 października 2022 r.

lekarze rodzinni

Reforma POZ: na czym będzie polegać opieka koordynowana

Od 1 października 2022 r. pacjenci przychodni podstawowej opieki zdrowotnej mają być objęci opieką koordynowaną. Poznaj szczegóły związane z reformą POZ – sztandarowym projektem resortu zdrowia.

Dane pacjenta

Czy pacjent może żądać usunięcia danych po terapii psychiatrycznej

Do psychologa i psychiatry trafił pacjent na terapię. Następnie, po jej ukończeniu, zwrócił się z prośbą o usunięcie jego danych. Czy jest to dopuszczalne?

zgon

Śmierć w gabinecie – jak ma postąpić placówka medyczna

W jednym z zachodnich województw Polski po wizycie u pediatry 6-latka zmarła w ciągu 2 godzin. Następnie w sprawie wszczęto śledztwo pod kątem narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i nieumyślnego spowodowania śmierci. Jakie działania powinieneś podjąć, gdy po wizycie pacjenta dojdzie do zgonu?

ratownik

Zmiany na SOR-ach: więcej czasu na dostosowanie się

Nowe terminy pozwolą szpitalom na dostosowanie się do ważnych zmian na SOR-ach. Chodzi przede wszystkim o stworzenie miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, zatrudnienie specjalisty medycyny ratunkowej jako ordynatora SOR-u oraz nowe wymogi dotyczące lotniska bądź lądowiska. Sprawdź, co się zmieniło.

Ukraina

Czy odbierać oświadczenie o prawie do świadczeń od Ukraińca?

Czy pacjent z Ukrainy, który uzyskał PESEL, wypełnia oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej? Czy to wystarczy do właściwego rozliczenia placówki medycznej z NFZ?

niepełnosprawny

Jak orzekać o niepełnosprawności uchodźcy

Jaka jest procedura orzekania o niepełnosprawności uchodźcy, który nie ma żadnej dokumentacji medycznej lub ma dokumentację w języku ukraińskim?