reforma POZ

Reforma POZ: lekarz rodzinny zajmie się opieką koordynowaną

Od 1 lipca br. lekarz rodzinny może zlecać znacznie więcej badań diagnostycznych, co ma skrócić czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Lekarz rodzinny od 1 października br. zajmie się również opieką koordynowaną nad pacjentem – to podstawowe założenia reformy POZ-ów, której wdrażanie już się rozpoczęło. Sprawdź, co już o niej wiemy.

POZ

Dodatkowe badania diagnostyczne w POZ od 1 lipca 2022 r. – komu można zlecić i jak są finansowane

Od 1 lipca 2022 r. rozszerzono listę badań dostępnych w POZ. Odtąd lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą zlecać pacjentom 9 nowych badań, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów. Sprawdź, komu i  jakie badania może zlecać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i jak są finansowane.

Ukraina

Co musisz wiedzieć o leczeniu obywateli Ukrainy

Specustawa zabezpiecza każdemu obywatelowi Ukrainy legalnie przebywającemu w Polsce dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia. Przyznaje też prawo do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne. Jak udzielać pomocy medycznej obywatelom Ukrainy w związku z wojną na terytorium tego państwa?

Pomoc medyczna

Pomoc medyczna dla Ukraińców – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Placówki ochrony zdrowia, które nie wyszły jeszcze w pełni z kryzysu pandemicznego, w krótkim czasie znalazły się w nowej rzeczywistości. Jest nią leczenie uchodźców wojennych z Ukrainy. W związku z tym pojawia się wiele wątpliwości dotyczących tego, jak stosować specustawę w praktyce. Poznaj odpowiedzi na 11 najczęstszych pytań.

Skierowanie od lekarza

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny

Od kilku lat przychodnie medycyny rodzinnej mają możliwość wykonywania pacjentom szeregu badań. Nie dzieje się to jednak na prośbę pacjenta. Lekarz pierwszego kontaktu sam musi uznać, że pacjentowi potrzebne jest takie badanie.

Lekarze

Lekarze stażyści leczą uchodźców z Ukrainy poza miejscem odbywania stażu – czy to dopuszczalne

Czy lekarze stażyści mogą udzielać świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy poza miejscem odbywania stażu? Czy wtedy konieczny będzie nadzór lekarza uprawnionego do samodzielnego wykonywania zawodu?

webinar

Problemy związane udzielaniem świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy – jak sobie z nimi poradzić? Bezpłatny webinar 12 kwietnia 2022 r.

Portal SerwisZOZ.pl, redakcja czasopisma „Dokumentacja Medyczna w Praktyce” oraz Kancelaria F/K Legal zapraszają już 12 kwietnia 2022 r. na bezpłatny webinar pt. Problemy związane udzielaniem świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy – jak sobie z nimi poradzić?

Wojna w Ukrainie

Specustawa: wyjaśniamy, jak udzielać świadczeń medycznych obywatelom Ukrainy

Specustawa zabezpiecza każdemu obywatelowi Ukrainy legalnie przebywającemu w Polsce dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia. Przyznaje też prawo do refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne. Jak udzielać pomocy medycznej obywatelom Ukrainy w związku z wojną na terytorium tego państwa?

leczenie nietrzymania moczu

Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Leczenie wysiłkowego i innych postaci nietrzymania moczu jest nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne. Sprawdź, na czym polega leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, kiedy można się go podjąć i jakie środki higieniczne stosować, zanim przyniesie oczekiwane rezultaty.

świadczenia medyczne dla obywateli Ukrainy

Świadczenia medyczne dla obywateli Ukrainy – wskazówki dla placówek medycznych

Placówki medyczne, które mają kontrakt z NFZ, rozliczą świadczenia medyczne udzielone obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski od 24 lutego w związku z wojną w Ukrainie. Rząd przygotował specjalne przepisy. W pomoc włącza się również prywatna ochrona zdrowia. Sprawdź, jakie są możliwości pomocy obywatelom Ukrainy.