Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny

Od kilku lat przychodnie medycyny rodzinnej mają możliwość wykonywania pacjentom szeregu badań. Nie dzieje się to jednak na prośbę pacjenta. Lekarz pierwszego kontaktu sam musi uznać, że pacjentowi potrzebne jest takie badanie.
- Lekarz POZ zleca badania na podstawie rozporządzenia ministra w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Ich koszty wówczas pokrywa przychodnia, w ramach kontraktu z NFZ.
- Gdy lekarz odmawia wydania skierowania, pacjent powinien wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. W takiej sytuacji może bowiem żądać od lekarza, żeby zasięgnął opinii innego lekarza lub zgłosić wniosek do kierownika poradni, żeby inny lekarz sprawdził, czy odmowa wystawienia skierowania była słuszna.
- Jeżeli pacjent uważa, że odmowa była nieuzasadniona, może zmienić lekarza POZ. Dwa razy w roku kalendarzowym ma bowiem do tego prawo bezpłatnie. Dokonuje tego bezpośrednio w przychodni lub przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
- Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.