Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

/appFiles/site_102/images/autor/Od5op983jAFRzZQ.jpeg

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 23 marca 2022
Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Leczenie wysiłkowego i innych postaci nietrzymania moczu jest nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne. Sprawdź, na czym polega leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, kiedy można się go podjąć i jakie środki higieniczne stosować, zanim przyniesie oczekiwane rezultaty.

ARTYKUŁ PARTNERA

Terapia pozwala przywrócić komfort życia i dobre samopoczucie, jest też niezbędna dla uniknięcia przykrych konsekwencji zdrowotnych, do których może doprowadzić inkontynencja.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu i inne rodzaje inkontynencji

Wyróżnia się trzy postaci inkontynencji: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu i postać mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanej mikcji w sytuacjach, gdy napinają się mięśnie brzucha. Do popuszczania moczu dochodzi podczas kichania, kasłania, śmiania się i wysiłku fizycznego. Powoduje to duży dyskomfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Pojawia się obawa, że otoczenie zauważy zawilgocenie ubrania lub wyczuje przykry zapach. Nagląca postać nietrzymania moczu objawia się silnym parciem na pęcherz i potrzebą natychmiastowego oddania moczu. Jeśli nie ma takiej możliwości (brak toalety w pobliżu), dochodzi do niekontrolowanej mikcji. Postać mieszana to połączenie wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.

Czym spowodowane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni Kegla (mięśni dna miednicy). Przyczyną takiej sytuacji może być naturalny proces starzenia się organizmu i słabnięcia siły mięśniowej. U kobiet dochodzą do tego zmiany hormonalne podczas ciąży, gdy mięśnie Kegla odpowiadające m.in. za zaciskanie cewki moczowej stają się słabsze i bardziej rozluźnione, by ułatwić naturalny poród. Zmiany hormonalne osłabiają mięśnie Kegla u pań także w czasie menopauzy. W przypadku mężczyzn osłabienie mięśni Kegla jest częstym skutkiem operacji prostaty. Dochodzi też do niego w podeszłym wieku, na skutek starzenia się organizmu. Konsekwencją jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Jak leczy się wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się za pomocą treningu mięśni Kegla, fizjoterapii oraz operacyjnie. Wszystkie te metody są skuteczne, a wybór zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla polegają na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu. Można przeprowadzać je samodzielnie w domu, także z przyrządami. Operacja przeprowadzana jest laparoskopowo. O sposobie leczenia decyduje lekarz, którego warto jak najwcześniej poinformować o problemie z niekontrolowaną mikcją. Leczenia wysiłkowej postaci nietrzymania moczu nie prowadzi się jedynie w czasie ciąży – stosuje się wówczas doraźne środki ochronne i odpowiednią dietę.

Artykuły higieniczne na wysiłkowe nietrzymanie moczu

Na lekkie i kropelkowe nietrzymanie moczu odpowiednie będą podpaski i wkładki urologiczne, przy średnim nasileniu dolegliwości warto sięgnąć po majtki chłonne. Zaleca się wybór wysokiej jakości produktów chłonnych, np. TENA, które pozwalają utrzymać skórę czystą i suchą oraz chronią przed nieprzyjemnym zapachem.

Słowa kluczowe:
Nietrzymanie moczu

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy