nietrzeźwy pacjent

Nietrzeźwy pacjent – jak z nim postępować

W Polsce nie ma odrębnych przepisów regulujących postępowanie lekarzy wobec pijanych pacjentów. Są jednak przepisy, z których wynika, że mimo faktu iż pacjent jest pod wpływem alkoholu, lekarz ma obowiązek przeprowadzić pełną diagnostykę. Dowiedz się, co jeszcze powinien wziąć pod uwagę.

VAT

Zabiegi chirurgii plastycznej a zwolnienie z VAT

Prowadzimy prywatny gabinet i centrum medyczne. Przeprowadzamy m.in. zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej i plastycznej. Jakie zabiegi mogą być zwolnione z VAT? Jakie warunki musi spełnić pacjent, jakie dokumenty przedstawić, jakie oświadczenia podpisać? Jakie badania powinniśmy przedstawić, aby móc rozliczyć usługę jako zwolnioną z VAT?

Leczenie onkologiczne

Krajowa Sieć Onkologiczna – sprawdź, jakie podmioty znajdą się w sieci

Wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej przewiduje projekt ustawy z 28 października 2021 r. Określono w nim działania dla podmiotów leczniczych wyznaczonych do odpowiednich poziomów działających w ramach sieci. Poznaj najważniejsze zapisy projektu, który przyniesie zmiany w opiece onkologicznej.

Opieka koordynowana

Opieka koordynowana w POZ: nadal jest wiele pytań i wątpliwości

Wprowadzenie modelu opieki koordynowanej w leczeniu niektórych schorzeń jest koniecznością w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. Jest to odpowiedź na brak współpracy i komunikacji między poszczególnymi segmentami opieki zdrowotnej i próba pomocy zagubionemu w meandrach organizacyjnych pacjentowi, choremu człowiekowi.

niebezpieczny pacjent

Niebezpieczny pacjent – jak z nim postępować

Agresywni pacjenci stanowią niebezpieczeństwo, które nie powinno istnieć w miejscach udzielania pomocy. W interesie społecznym jest jak największa eliminacja tego zjawiska, nie zapominajmy jednak o prawach przysługujących każdemu z pacjentów. Sprawdź, jak postępować z takimi pacjentami.

objaw łazarza

Kiedy ustaje obowiązek terapeutyczny

Dla bliskich pacjentów, u których stwierdzono ustanie czynności mózgu, odłączenie pacjenta od aparatury jest trudnym przeżyciem, gdyż śmierć obejmuje tkanki i układy w różnym czasie. Dlatego tak ważne jest dokładne poinformowanie bliskich o całej procedurze. Sprawdź, kiedy kończy się obowiązek terapeutyczny.

Pielęgniarka

Opieka koordynowana: jak udzielać porad edukacyjnych

Edukacja pacjentów jest integralną częścią wykonywania zawodu pielęgniarki. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi opieki koordynowanej, edukacja pacjentów z chorobami przewlekłymi będzie ważnym elementem pracy pielęgniarek. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne przy tym wyzwaniu.

zdarzenia niepożądane w szpitalu

Ustawa o jakości: jak będą rejestrowane zdarzenia niepożądane

Prawna regulacja zdarzeń niepożądanych to wyzwanie, na które ma odpowiedzieć ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Sprawdź, jak mają być rejestrowane i zgłaszane zdarzenia niepożądane.

wywiad lekrza z rodziną

Czy brak wywiadu z rodziną to błąd

Rozmowa z rodziną pacjenta ma status wywiadu lekarskiego. Warto go przeprowadzić, aby nie narazić się na zarzut niedochowania wszystkich procedur i proces o błąd w sztuce medycznej.

Pomoc medyczna

Zasady natychmiastowego udzielenia świadczenia medycznego

Natychmiastowe udzielenie świadczenia zdrowotnego pacjentowi jest wymagane najczęściej w sytuacjach związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia, gdy placówka medyczna jest zobowiązana przepisami do jego udzielenia. Sprawdź, kiedy natychmiastowo udzielić świadczenia i nie narazić się na popełnianie błędów w takich sytuacjach.