Kto odpowie za błędy w dokumentacji medycznej

Niewłaściwe sporządzenie wpisów w dokumentacji medycznej odbiera jej wartość dowodową w sądzie. Gdy wpisy są nieczytelne, tworzą niespójną całość, a przy zestawieniu z innymi dowodami wskazują na błędy, już tylko krok do wszczęcia postępowania karnego. Sprawdź, jak unikać błędów w dokumentacji.
- Często dokumentacja medyczna postrzegana jest przez środowisko medyczne jako zbędny balast pochłaniający czas i energię, które powinny być przeznaczane na czynności stanowiące pierwotnie istotę zawodu, takie jak kontakt z pacjentem, diagnostykę i leczenie.
- To właśnie te dokumenty stanowią podstawowe źródło informacji o tym, co się działo.
- Rzetelnie prowadzona dokumentacja, w przypadku prowadzenia jakiegokolwiek postępowania (dyscyplinarnego, cywilnego czy karnego), stanowi dzisiaj źródło informacji o określonych faktach i jest traktowana na równi z innymi dowodami rzeczowymi. Jest też podstawowym dokumentem w rękach biegłych.
- Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.