Reforma POZ: lekarz rodzinny zajmie się opieką koordynowaną

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 19 lipca 2022
Reforma POZ: lekarz rodzinny zajmie się opieką koordynowaną

Od 1 lipca br. lekarz rodzinny może zlecać znacznie więcej badań diagnostycznych, co ma skrócić czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Lekarz rodzinny od 1 października br. zajmie się również opieką koordynowaną nad pacjentem – to podstawowe założenia reformy POZ-ów, której wdrażanie już się rozpoczęło. Sprawdź, co już o niej wiemy.

Reforma POZ skupia się na pięciu zmianach: realizacji programów profilaktycznych, poszerzeniu zakresu badań diagnostycznych,  zmianie opieki nad chorymi przewlekle, wdrożeniu opieki koordynowanej POZ, wprowadzeniu rozliczania jednostkowego wybranych porad pielęgniarskich.

Dodatkowe badania diagnostyczne w POZ już od 1 lipca

Od 1 lipca dodatkowe badania diagnostyczne obejmują: ferrytynę, witaminę B12, anty-CCP, antygen H. pylori w kale, anty-HCV, szybkie testy (CPR – szybki test ilościowy dla dzieci do ukończenia 6. roku życia oraz strep-test).

Oprócz tego lekarz POZ może skierować pacjenta na tomografię klatki piersiowej po uprzednio wykonanym zdjęciu radiologicznym klatki piersiowej i stwierdzeniu w opisie zmian wymagających weryfikacji.

Dodatkowe środki w ramach tzw. budżetu powierzonego na panel badań wyniosą ponad 110 mln zł w skali tego półrocza.

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Zmiany zajdą też w programie profilaktyki chorób układu krążenia. Do badań zakwalifikuje się większa grupa pacjentów (w wieku 35-65 lat), a program będą mogły samodzielnie realizować pielęgniarki, zamiast – tak jak dotychczas – lekarze POZ. Zostanie wprowadzona premia za realizację profilaktyki raka szyjki macicy i za objęcie większego procenta populacji badaniem mammograficznym.

Leczenie chorób przewlekłych w POZ i opieka koordynowana

Kolejnym założeniem reformy jest to, by pacjenci chorzy przewlekle byli w jak największym stopniu prowadzeni na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko przekazywani do specjalistów. Jest wiele chorób, np. cukrzyca, które mogą być prowadzone przez lekarza POZ.

Zmiany dotyczące opieki na pacjentami chorymi przewlekle łączą się z wdrożeniem opieki koordynowanej.

To taki model opieki nad pacjentem, który zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia. Elementem zarządzania ścieżką pacjenta ma być POZ.

Wprowadzone będą też konsultacje między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej a lekarzem specjalistą, aby usprawnić proces leczenia pacjenta.

W ramach opieki koordynowanej będzie można wykonać badania z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii.

Na ten cel mają być przeznaczone dodatkowe środki przeznaczone na pacjentów, które będą rocznie oznaczały koszt mniej więcej 700-800 mln zł.

Minister zdrowia zapowiada, że te zmiany zaczną być wdrażane od 1 października 2022 r.

Słowa kluczowe:
reforma POZ

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy