Jak orzekać o niepełnosprawności uchodźcy

/appFiles/site_102/images/autor/BsC7YHnwlLAKoiR.jpeg

Autor: Eliza Kwapińska

Dodano: 20 lipca 2022
Jak orzekać o niepełnosprawności uchodźcy

Jaka jest procedura orzekania o niepełnosprawności uchodźcy, który nie ma żadnej dokumentacji medycznej lub ma dokumentację w języku ukraińskim?

  • Powiatowe zespoły do spraw orzekania mogą wydawać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności Ukraińcom, ale tylko tym, którzy spełniają warunki.

  • Dzięki nim mogą mieć np. ulgi na przejazdy komunikacją czy refundację na wyroby medyczne, dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych.

  • Niezbędne jest posiadanie dokumentacji medycznej, która potwierdza stan zdrowia wnioskującego o orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu oraz złożenie odpowiedniego wniosku do właściwego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

  • Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»

Cudzoziemiec mieszkający w Polsce może się starać o orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu na podstawie tych samych przepisów, które obowiązują każdego Polaka.

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności nie wyodrębniają oddzielnych zasad do cudzoziemców.

Powiatowe zespoły do spraw orzekania mogą wydawać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności Ukraińcom, ale tylko tym, którzy spełniają warunki. Dzięki nim mogą mieć np. ulgi na przejazdy komunikacją czy refundację na wyroby medyczne, dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych.

Obecnie w przypadku cudzoziemca, który stara się o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności dla dziecka do 16. roku życia lub o stopniu niepełnosprawności w przypadku osoby powyżej 16. roku życia, mają zastosowanie przepisy ogólne.

Niezbędne jest posiadanie dokumentacji medycznej, która potwierdza stan zdrowia wnioskującego o orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu oraz złożenie odpowiedniego wniosku do właściwego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Warto w tym miejscu podkreślić, osoba bez numeru PESEL i obywatelstwa nie otrzyma orzeczenia. Reguluje to szczegółowo jeden z przepisów rozporządzenia, wskazując elementy, jakie musi zawierać wniosek, tj. m.in. PESEL lub informację o obywatelstwie w przypadku cudzoziemca niemającego PESEL.

Niepełnosprawność lub jej stopień orzekane są zawsze na wniosek danej osoby. Do wniosku dołącza się dokumentację medyczną, w tym zaświadczenie lekarskie, wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku.

Dołącza się także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności lub jej stopnia, takie jak np. historia leczenia, karty informacyjne z hospitalizacji, konsultacje specjalistyczne, opinie psychologiczne. Jeżeli dokumentacja pochodzi z kraju, z którego pochodzi wnioskodawca, należy dołączyć dokumentację wytworzoną w formie uwierzytelnionego tłumaczenia.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy