Kto ma prawo do wizyty u lekarza specjalisty bez skierowania

Skorzystanie przez pacjenta ze świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) w ramach NFZ odbywa się na podstawie ważnego skierowania, wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Dotyczą wybranych specjalności lekarskich i niektórych, uprzywilejowanych w tym zakresie grup pacjentów. Kto ma prawo do wizyty u lekarza specjalisty w opiece ambulatoryjnej bez skierowania?
- Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych wymagają skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, które jest ważne do momentu ustania przyczyny wystawienia.
- Skierowanie jest dokumentem elektronicznym, przechowywanym przez 5 lat, i nie jest wymagane w przypadku niektórych specjalistów, jak ginekolog, onkolog, czy stomatolog, a także dla określonych grup pacjentów.
- Istnieje lista osób, które mogą skorzystać z takich świadczeń bez skierowania, a placówki medyczne mają obowiązek informowania pacjentów o tych prawach oraz zapewnienia odpowiedniego przeszkolenia personelu.
- Czytaj też:
- E-skierowanie w pytaniach i odpowiedziach
- Badania zlecone w prywatnym gabinecie: czy lekarz POZ ma obowiązek wydać skierowanie?
- Badania lekarskie: kiedy lekarz specjalista może zmienić skierowanie na badania
- Jaka jest data ważności recepty i skierowania
- E-skierowania na wewnętrzne procedury – czy musisz je wystawiać
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.