Jaka jest data ważności recepty i skierowania

Często pacjenci dowiadują się o braku możliwości wykupienia produktu leczniczego dopiero na etapie podjęcia próby realizacji recepty w aptece. Nie wiedzą też, jak długo ważne jest skierowanie na badania w ramach NFZ. Sprawdź, jakie terminy realizacji obowiązują dla recept i skierowań.
- W kontekście rozważanej zmiany przepisów dotyczących wprowadzenia obowiązku zamieszczenia na receptach i skierowaniach informacji o terminie końcowym na ich realizację, warto zauważyć, że obecne przepisy nie przewidują takiej konieczności, co może prowadzić do nieporozumień wśród pacjentów.
- W zależności od rodzaju leku, recepty mają różne okresy ważności - zazwyczaj 30 dni, ale są wyjątki jak antybiotyki (7 dni) czy produkty immunologiczne (120 dni), co może stanowić wyzwanie dla pacjentów, szczególnie w przypadku recept długoterminowych.
- Co więcej, terminy ważności skierowań również różnią się w zależności od rodzaju świadczenia, co może powodować konfuzje wśród pacjentów, dlatego też postulat wprowadzenia jednoznacznych dat końcowych na realizację recept i skierowań jest uzasadniony i mogłoby to usprawnić proces ich realizacji.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.