Ograniczenie sprzedaży recept przez Internet

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 5 kwietnia 2023

Resort zdrowia planuje ukrócenie praktyk sprzedaży recept przez Internet w związku z coraz większą możliwością ich zamawiania bez badania. Recepta powinna być finałem badania i jest szczególną formą zalecenia lekarskiego, a uprawnienie lekarza do jej wystawienia podlega pewnym ograniczeniom.

Lekarz powinien kierować się aktualnym stanem wiedzy medycznej i znajomością właściwości danego leku przy jej wystawianiu. Z przepisów wynika, że lekarz musi podać na recepcie właściwy sposób dawkowania albo stosowania danego leku, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. Lekarz samodzielnie podejmuje decyzje terapeutyczne i za nie odpowiada.

Wystawienie recepty podczas teleporady

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają lekarzom na podejmowanie różnych czynności, w tym na przeprowadzanie badań za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub w drodze telemedycyny (zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz art. 2 ust. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty).

W przypadku wystawiania recepty, lekarz może ocenić stan zdrowia pacjenta także po wcześniejszym zbadaniu go za pomocą tych systemów, lub po przeanalizowaniu dokumentacji medycznej osoby (zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty).

Jednak zanim lekarz podejmie decyzję o przeprowadzeniu badania w drodze teleporady, musi wziąć pod uwagę, czy w przypadku danego pacjenta możliwe jest dokonanie właściwej oceny stanu zdrowia jedynie na podstawie zebranego wywiadu, dokumentacji medycznej oraz wcześniejszych wyników badań, czy też konieczna jest wizyta pacjenta u lekarza.

Wszystkie istotne ustalenia zebrane w trakcie rozmowy telefonicznej, czy innej formy kontaktu na odległość lekarz powinien odnotować w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta.

Kiedy lekarz może wystawić receptę bez badania

Zgodnie z przepisami, lekarz może w pewnych sytuacjach wystawić receptę bez badania pacjenta, jeśli jest to uzasadnione jego stanem zdrowia odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej (art. 42 ust. 2 u.zaw.lek.). Niemniej jednak, zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej, lekarz powinien podejmować leczenie jedynie po uprzednim zbadaniu pacjenta, chyba że porada lekarska może być udzielona tylko na odległość.

Dokumentacja medyczna jest kluczowa dla uzyskania wiedzy o stanie zdrowia pacjenta, takiej jak informacje o poprzednich zaleceniach, chorobach przewlekłych, innych czynnikach ryzyka, trybie życia, nałogach, czy diecie. Brak takiej wiedzy zwykle prowadzi do wniosku, że pacjent powinien odbyć wizytę osobistą.

W większości przypadków, jeśli pacjent zgłasza się do lekarza po raz pierwszy, teleporada nie jest wystarczająca, a lekarz powinien zalecić wizytę osobistą. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zachodzi pilna konieczność udzielenia pomocy w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, na przykład w przypadku gwałtownej reakcji alergicznej. W takim przypadku lekarz może wystawić receptę bez badania pacjenta, ale tylko jeśli jest dostępna dokumentacja medyczna pacjenta i lekarz jest w stanie zweryfikować jego tożsamość.

Resort zdrowia zamierza wprowadzić ograniczenia co wystawiania e-recept w drodze teleporady. Nie budzi wątpliwości, że jeśli jeden lekarz w ciągu kilkunastu minut wystawi kilkadziesiąt recept, to oznacza, że nie było to poprzedzone badaniem w celu uzyskania odpowiedniej informacji na temat zdrowia pacjenta.

Słowa kluczowe:
e-recepty

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy