Skuteczna organizacja segregacji medycznej w szpitalnym oddziale ratunkowym

Szpitalny oddział ratunkowy powinien prowadzić segregację medyczną pacjentów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego wszelkie zamiany organizacyjne w tym zakresie nie mogą stać w sprzeczności z prawem. Warto wiedzieć, jakie zasady dotyczące segregacji obowiązują szpitalne oddziały ratunkowe.
- Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, osobę w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego można przyporządkować do jednej z pięciu kategorii na podstawie jej stanu zdrowia, a dokonuje tego uprawniony lekarz lub pielęgniarka za pomocą systemu TOPSOR.
- Administratorem systemu TOPSOR, który przetwarza dane dotyczące pacjentów i czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń zdrowotnych w SOR, jest Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Obszar szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) powinien być wyposażony w odpowiednią infrastrukturę i zapewniać jednoczesną segregację medyczną, rejestrację, oraz przyjęcie pacjentów w zgodzie z określonymi kategoriami pilności zdrowotnej, co umożliwia skuteczną opiekę nad osobami wymagającymi pilnej pomocy medycznej.
- Czytaj też:
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.