Zgoda na udzielenie świadczenia medycznego – co może opiekun faktyczny

/appFiles/site_102/images/autor/t63zBYbsI0OASKg.jpeg

Autor: Aneta Naworska

Dodano: 1 grudnia 2017
Zgoda na udzielenie świadczenia medycznego – co może opiekun faktyczny

Opiekun faktyczny, np. osoba, która sprawowała opiekę nad pacjentem zanim przyprowadziła go do lekarza, może wyrazić ustnie lub pisemnie zgodę na badanie pacjenta. Jakie jeszcze ma uprawnienia i jak ich przestrzegać?

  • W polskim prawie opiekunem faktycznym pacjenta jest osoba, która bez ustawowego obowiązku sprawuje stałą opiekę nad pacjentem wymagającym takiej opieki ze względu na wiek, stan zdrowia czy psychiczny. Osoba bliska z kolei to małżonek, krewny czy osoba wskazana przez pacjenta, która może być również opiekunem faktycznym lub przedstawicielem ustawowym pacjenta.

  • Opiekun faktyczny nie ma obowiązku ustawowego, co oznacza, że opieka, którą wykonuje, nie jest mu narzucona przez ustawodawcę. Stała opieka może być interpretowana na różne sposoby, ale nawet krótkotrwała, ale ściśle określona opieka, np. podczas dwutygodniowych kolonii, może być uważana za stałą opiekę.

  • W zakresie leczenia pacjenta uprawnienia opiekuna faktycznego sprowadzają się jedynie do wyrażania zgody na badanie pacjenta. Jeśli osoba bliska jest równocześnie opiekunem faktycznym lub przedstawicielem ustawowym pacjenta, zgoda na leczenie pacjenta może być wymagana w formie pisemnej i powinna być umieszczona w dokumentacji medycznej pacjenta.

  • Czytaj więcej o oświadczeniach i zgodach pacjenta w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
pacjentRoszczenia