Opiekun faktyczny: wyrażanie zgody na świadczenie medyczne przez inne osoby w imieniu małoletniego pacjenta

/appFiles/site_102/images/autor/8PJF0Ek7RfYZDL2.jpeg

Autor: Katarzyna Peplińska-Renk

Dodano: 8 września 2023
Opiekun faktyczny: wyrażanie zgody na świadczenie medyczne przez inne osoby w imieniu małoletniego pacjenta

Do udzielenia świadczenia zdrowotnego niezbędne jest uzyskanie świadomej zgody pacjenta. Zgoda powinna być wyrażona w odpowiednim czasie oraz formie, uświadomiona oraz w przypadku pacjenta niebędącego w stanie podejmować decyzji we własnym imieniu – wyrażona przez uprawnioną osobę bądź organ. Jak kształtują się regulacje prawne dotyczące zgody substytucyjnej – wyrażanej przez inne osoby w imieniu małoletniego pacjenta?

  • Przepisy określają procedury uzyskiwania zgody w przypadku pacjentów małoletnich. Jeśli pacjent jest małoletni lub niezdolny do świadomego wyrażenia zgody, konieczna jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego lub zezwolenie sądu opiekuńczego.

  • W przypadku pacjentów między 16. a 18. rokiem życia, zarówno przedstawiciel ustawowy, jak i pacjent, muszą wyrazić zgodę na udzielenie świadczenia. Opiekun faktyczny, osoba sprawująca stałą opiekę nad małoletnim pacjentem, może wyrazić zgodę na nieinwazyjne badanie, ale nie ma uprawnienia do wyrażania zgody na leczenie.

  • Prawa rodziców do informacji o stanie zdrowia i dokumentacji medycznej małoletniego pacjenta są ograniczone do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

  • Czytaj też: Zgoda na udzielenie świadczenia medycznego – co może opiekun faktyczny

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
opiekunopiekun prawny