Małoletni pacjent – jak uzyskać zgodę na leczenie

Zgody na leczenie udziela pacjent. Pojęcie to rozumiemy szeroko, jako każdą osobę badaną bądź tą, której udzielamy jakiekolwiek świadczenie zdrowotne. Dowiedz się, jakie o dmienne regulacje ustawodawca przewidział w stosunku do pacjenta małoletniego, który nie ukończył 18 roku życia.
- Zgodę na świadczenia zdrowotne musi udzielić pacjent lub osoba upoważniona w jego imieniu, co jest niezbędne do legalności interwencji medycznej. Decyzja ta musi być świadoma, co oznacza, że pacjent musi być poinformowany o potencjalnych ryzykach i skutkach.
- W przypadku pacjentów nieletnich, zgoda na leczenie musi zostać uzyskana od opiekuna prawnego, choć pacjenci powyżej 16 roku życia mają prawo do wyrażenia zgody na badania lub inne świadczenia zdrowotne. W razie odmowy zgody na leczenie przez pacjenta, konieczne jest zezwolenie sądu opiekuńczego.
- Lekarze mają obowiązek dostarczyć pełne i zrozumiałe informacje o stanie zdrowia pacjenta, planowanym leczeniu i jego skutkach. Nieinformowanie pacjenta o ryzyku i skutkach zabiegu, nawet po uzyskaniu formalnej zgody, jest uznawane za nieodpowiednie i może prowadzić do odpowiedzialności prawnej.
- Czytaj więcej o oświadczeniach i zgodach pacjenta w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.