Oświadczenie o wyrażeniu zgody na szczepienie – w jakich sytuacjach go pobierać

Ze względu na coraz większą roszczeniowość pacjentów oświadczenie pacjenta odbieraj nie tylko w przypadku odmowy, lecz także w przypadku wyrażenia zgody na wykonanie szczepienia. Sprawdź, co bezwzględnie musi się w nim znaleźć.
Żeby zgoda wyrażona przez pacjenta była ważna z prawnego punktu widzenia, pacjent musi są wyrazić świadomie, a zatem musisz go najpierw poinformować o świadczeniu, którego masz zamiar mu udzielić oraz o jego konsekwencjach. W oświadczeniu, poza samym wyrażeniem zgody na wykonanie szczepienia ochronnego, umieść także informację, że pacjentowi przekazano wszelkie informacje dotyczące szczepienia oraz że są one dla niego zrozumiałe.
W oświadczeniu umieść formułę, że pacjent otrzymał odpowiedzi na wszystkie zadane pytania i że ich treść jest dla niego zrozumiała. Uzupełniając wzór oświadczenia potwierdzającego powiadomienie o obowiązkowym i zalecanym szczepieniu ochronnym oraz wyrażenie na nie zgody, najpierw wskaż miejscowość oraz datę jego sporządzenia. Następnie określ, kto decyduje za małoletniego i komu przekazano informacje na temat szczepień. Skreśl niepotrzebne sformułowanie. Wskaż, czy jest to przedstawiciel ustawowy czy opiekun faktyczny małoletniego.
Czytaj więcej o oświadczeniach i zgodach pacjenta w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.