b3a93f4738326d43f27c0774b6acd759632fadde-small

Czy można odmówić leczenia agresywnego pacjenta

Blisko połowa lekarzy doświadczyła na swojej drodze zawodowej agresji ze strony pacjentów. Najczęściej zdarza się to w szpitalach, na izbach przyjęć i w przychodniach rodzinnych. Co można zrobić w takiej sytuacji?

440522acebc8f3668bff97d2112fe76ecd573bf2-small

Kto może wyrazić zgodę na leczenie dziecka

Rodzic małoletniego dziecka może upoważnić inną osobę do wyrażenia zgody na leczenie swojego dziecka, a szpital nie może samodzielnie kwestionować ważności takiego pełnomocnictwa. W razie wątpliwości sprawę można przekazać do rozstrzygnięcia sądowi.

Fotolia_13186621_Subscription_Monthly_L

Nie zawsze zgoda zastępcza jest konieczna

Może się zdarzyć, że w przypadku leczenia będzie konieczne uzyskanie zgody sądu opiekuńczego. Dotyczy to np. sytuacji, gdy pacjent nie ma przedstawiciela ustawowego i nie można się z nim porozumieć.

recepcja

Placówki będą rzadziej wymagać oświadczeń o prawie do świadczeń

Pacjenci korzystający ze stacjonarnych albo całodobowych świadczeń opieki zdrowotnej będą mogli złożyć oświadczenie o przysługującym im prawie do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych obejmujące okres od dnia rozpoczęcia do zakończenia leczenia. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.