
Pacjent żąda, aby usunąć jego dokumentację – czym grozi spełnienie takiej prośby
Pacjent nie ma prawa do usuwania czy kierowania do personelu medycznego próśb o usuwanie wpisów w historii dokumentacji medycznej. Sprawdź, dlaczego wpis raz wprowadzony w dokumentacji medycznej nie podlega usunięciu.

Czy lekarz może wypożyczyć dokumentację do domu, żeby ją uzupełnić
Dokumentacja po kilku latach od leczenia pacjenta będzie jedynym źródłem wiedzy o tym, jak przebiegało leczenie i czy doszło do błędu w działaniu personelu, który uzasadniałby roszczenia pacjenta. Czy lekarze mogą ją zabierać do domu, żeby uzupełnić wpisy?

Jak upoważnić rejestratorki do przetwarzania danych w e-dokumentacji
W instrukcji zarządzania systemem, w którym przetwarzasz dane osobowe, musisz opisać zasady nadawania użytkownikom, m.in. rejestratorkom, haseł i ich zmiany. Musisz też im nadać stosowne upoważnienia i zobowiązać do zachowania danych w tajemnicy. Sprawdź, co jeszcze powinieneś zrobić, aby nie doszło do wycieku danych w Twojej placówce.

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta zwiększy ochronę danych w dokumentacji medycznej
Wzmocnienie praw pacjenta i lepsza ochrona informacji o stanie zdrowia zawartych w dokumentacji medycznej zakłada nowelizacja ustawy o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przyjęta 10 stycznia przez rząd. Projekt określa też zasady dostępu do dokumentacji. Prace nad regulacjami trwały od wielu miesięcy. Sprawdź, co się zmieni.

Co zrobić, aby mieć pewność, że pacjent zwróci oryginały dokumentacji medycznej
Placówki medyczne, udostępniając oryginały dokumentacji medycznej pacjentom, powinny uzyskać podpis pacjenta na stosownym oświadczeniu. Zabezpieczy je to przed całkowitą utratą informacji. Co jeszcze może pomóc w wypełnieniu tego obowiązku?

Przekazujesz pacjentowi wyniki badań przez telefon lub e-mailem – czy to dozwolone
Personel placówki medycznej może przekazać telefonicznie informację o wyniku badania. Może też te dane wysłać e-mailem. Jak jednak zweryfikować, czy pacjent jest upoważniony do otrzymania tych danych? Jak się zabezpieczyć przed tym, by wyniki badań, które są danymi wrażliwymi, nie trafiły w niepożądane ręce?

Pacjent może wypożyczyć oryginały dokumentacji medycznej, gdy jest to celowe
Placówka medyczna może spotkać się z sytuacją, że pacjent chce czasowo wypożyczyć oryginały dokumentacji medycznej. Nie można wtedy mu odmówić. Żeby jednak nie stracić dokumentów należy poprosić pacjenta o podpisanie pokwitowania odbioru z zastrzeżeniem zwrotu po ich wykorzystaniu.

Przetwarzanie danych zawartych w dokumentacji medycznej – najnowsze zmiany
Zmiana przepisów dotyczących udostępniania dokumentacji medycznej po zaprzestaniu udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych to jedna ze zmian wprowadzonych do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które weszły w życie 12 grudnia 2015 r.

Zmienią się zasady przechowywania dokumentacji
Elektroniczna dokumentacja medyczna musi być odpowiednio chroniona. Dlatego ma zostać wprowadzona instytucja powierzenia przechowywania dokumentacji medycznej, co umożliwi podmiotom medycznym skorzystanie z wiedzy podmiotów informatycznych.

Za zagubienie dokumentacji medycznej przez placówkę grożą sankcje karne
Za zapewnienie odpowiednich warunków zabezpieczających dokumentację medyczną przed utratą odpowiada placówka ochrony zdrowia, a w praktyce administrator tych danych, czyli kierownik jednostki.