Kiedy należy wypłacić ekwiwalent za urlop

/appFiles/site_102/images/autor/rB5gNiJDkQG2oyY.jpeg

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 18 maja 2023
Kiedy należy wypłacić ekwiwalent za urlop

Rozwiązanie stosunku pracy powoduje, że między stronami powstaje konieczność rozliczenia urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny, który jest wypłacany w dniu rozwiązania stosunku pracy. Jak postąpić, gdy umowa o pracę rozwiązuje się w dniu ustawowo wolnym od pracy?

  • Zgodnie z art. 171 Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, który staje się wymagalny w dniu zakończenia stosunku pracy, co potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 1996 roku.

  • Istnieje jednak problem, gdy ostatni dzień pracy przypada na dzień wolny od pracy, co rodzi pytanie, kiedy powinien nastąpić wypłata ekwiwalentu: przed końcem stosunku pracy czy na pierwszy następny dzień roboczy.

  • W praktyce, uwzględniając dni wolne od pracy, wypłacenie ekwiwalentu w pierwszym dniu roboczym po zakończeniu stosunku pracy nie jest traktowane jako wykroczenie czy przestępstwo, nie obciążając pracodawcy ryzykiem podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

  • Czytaj więcej w SerwisZOZ.pl na temat wynagrodzeń w ochronie zdrowia»

Pozostało jeszcze 69% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
ekwiwalent urlopowy