Porada pielęgniarska

Porada pielęgniarska — jak będzie działać

Do systemu wprowadzono nowe świadczenie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – poradę pielęgniarską w zakresie chirurgii, diabetologii i kardiologii. Jakie są podstawy realizacji tego świadczenia?

leczenie bólu

Projekt dotyczący standardu leczenia bólu do poprawki 

Podstawowym miejscem prowadzenia terapii przeciwbólowej powinna być podstawowa opieka zdrowotna. Postępowanie przeciwbólowe w AOS i w szpitalu ma być prowadzone dopiero, gdy terapia przeciwbólowa prowadzona w POZ będzie skuteczna. Co do tego założenia jest zgoda, natomiast lekarze są przeciwni zwiększaniu biurokracji. Oto, co powinno się zmienić.

Eksperyment medyczny

Eksperyment medyczny – kiedy można go prowadzić 

Medycyna nieustannie się rozwija, a jednym z instrumentów umożliwiających ten postęp jest eksperyment medyczny z udziałem człowieka. Sprawdź, jak prawo odnosi się do tej kwestii.

Współpraca - lekarze

Włączenie się do klastra – w czym może pomóc

Lubelski Klaster Usług Medycznych i Prozdrowotnych działa już pięć lat. Placówki medyczne, które są jego członkami, mają możliwość znalezienia partnerów do wspólnych projektów czy rozwój współpracy międzynarodowej. Poznaj szczegóły.

ksiazka

Polecamy książkę pt. „Rozliczanie czasu pracy w podmiotach leczniczych w 2020 roku”

Poradnik z płytą CD pt. „Rozliczanie czasu pracy w podmiotach leczniczych w 2020 roku. Jak uniknąć błędów – praktyczne wskazówki” udziela odpowiedzi na liczne pytania, które nurtują kadrę zarządzającą oraz służby personalne w placówkach ochrony zdrowia, zarówno publicznych, jak i niepublicznych od czasu wejścia w życie nowych rozwiązań prawnych.

Lekarz

Jakie uprawnienia przysługują lekarzowi

Dobra znajomość uprawnień związanych z wykonywaniem zawodu lekarza pozwala na uniknięcie wątpliwości, że działasz zgodnie z zasadami współczesnej medycyny i z przepisami. Celem lekarza zawsze powinno być wyleczenie pacjenta za pomocą wybranej przez siebie metody leczniczej. Sprawdź, jakie uprawnienia ci przysługują w związku z wykonywaną praktyką lekarską.

Compliance  - procedury prawne

Dlaczego warto wdrożyć compliance w szpitalu

Compliance to zagadnienie, które zajmuje się dostosowywaniem przedsiębiorstwa do określonych wymagań prawnych. Prowadzenie tych działań w sposób przemyślany i zorganizowany uchroni placówkę medyczną przed ryzykiem finansowym i wizerunkowym, a także zwiększy jej bezpieczeństw organizacyjne. Zobacz, od czego zacząć.

Zadośćuczynienie za błędy medyczne

Czy tylko pacjent może żądać zadośćuczynienia

Błąd w sztuce podczas udzielania świadczeń zdrowotnych może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Nie zawsze jednak to pacjent będzie jedyną osobą, która może domagać się zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Sprawdź, komu jeszcze przysługuje takie uprawnienie.

Odpowiedzialność za błędy pracowników

Błędy pracowników – za co odpowiada placówka

W każdej sferze życia zdarza się, że pracownicy popełniają mniej lub bardziej poważne błędy, które pociągają za sobą konieczność ich rekompensaty. Dotyczy to także sektora świadczeń zdrowotnych. Zobacz, jak w takiej sytuacji kształtuje się odpowiedzialność cywilnoprawna placówek medycznych.

Pieczątka

W których dokumentach znikną pieczątki

Zniesienie wymagań stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców wynika z przyjęcia przez Radę Ministrów 28 czerwca 2018 r. dokumentu rządowego pt. „Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”. Jakimi zmianami będą objęte rozporządzenia ministra zdrowia?