remont w placówce medycznej

Inwestycja w placówce medycznej. Jak nie przekroczyć wartości kosztorysowej?

Planujemy generalny remont w szpitalu. Jak przeprowadzić prace budowlane w placówce medycznej, aby nie przekroczyć wartości kosztorysu i nie narazić się na dodatkowe, nieprzewidziane koszty?

Raport NIK o zarządzaniu pandemią COVID-19

NIK: jak uniknąć błędów w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi, jak pandemia COVID-19

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) ostro skrytykowała działania organów i instytucji państwowych oraz innych służb w okresie pandemii COVID-19. Warto przeanalizować wnioski płynące z kontroli i sprawdzić, jak można uniknąć popełniania tych samych błędów w przyszłości. Oto one.

jak napisać umowę serwisową

Umowa na serwisowanie sprzętu medycznego. Jakie elementy musi zawierać, aby dobrze zabezpieczyć interesy placówki medycznej?

Właściwie sporządzona umowa serwisowa stanowi zarówno zabezpieczenie poziomu świadczonych usług, jak i gwarancję sprawnej oraz profesjonalnej naprawy wykorzystywanych w placówce medycznej urządzeń medycznych. Poznaj rady, które pomogą Ci skonstruować taką umowę.

Kartoteka

Ustawa o jakości. Zmiany w przepisach dotyczących rejestrów medycznych

Na podstawie ustawy o jakości, na system jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta składają się nie tylko akredytacja potwierdzająca spełnienie przez podmiot leczniczy standardów akredytacyjnych bądź obowiązek posiadania wewnętrznego systemu zarządzania jakością, lecz także rejestry medyczne. Sprawdź, jakie nowe obowiązki się z tym wiążą i o jakich terminach trzeba pamiętać.

Pierwsza pomoc

Zakładowa pierwsza pomoc w placówce medycznej krok po kroku

Placówka medyczna jako pracodawca powinna zorganizować zakładowy system udzielania pierwszej pomocy w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Sprawdź, o czym należy pamiętać z tym procesie.

struktury bhp w placówkach medycznych

Jak tworzyć struktury bhp w placówkach medycznych

Bezpieczeństwo personelu zatrudnionego w placówce medycznej jest jednym z priorytetów prowadzącego placówkę. Tym samym niezależnie od formy organizacyjnoprawnej podmiotu leczniczego, który ma status pracodawcy, muszą być realizowane obowiązki służby bhp. Sprawdź, jak kształtować struktury bhp.

światek w sądzie

Prokurator wzywa lekarza na świadka: czy lekarz może odmówić złożenia zeznań?

Jakie uprawnienia przysługują lekarzowi, który ma zostać przesłuchany przez prokuratora lub policję w charakterze świadka? Czy możne odmówić składania zeznań, powołując się na tajemnicę lekarską? Czy przysługuje mu w takiej sytuacji prawo do skorzystania z pomocy pełnomocnika? Sprawdź!

Praktyka lekarska w miejscu wezwania

Praktyka lekarska w miejscu wezwania – zasady wykonywania

Działalność lecznicza lekarzy może być wykonywana w różnych formach, w tym jako jednoosobowa działalność gospodarcza: indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania i indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania. Poznaj praktyczne zasady funkcjonowania i udzielania świadczeń w tej formie.

Przechowywanie dokumentacji

Przechowywanie dokumentów związanych z działalnością leczniczą – ważne terminy

Przechowywanie dokumentacji związanej z prowadzeniem działalności leczniczej wiąże się nie tylko z koniecznością zapewnienia stosownego miejsca. Istotne jest także, aby taką dokumentację przechowywać przez odpowiedni czas. Sprawdź terminy przechowywania zależne od rodzaju dokumentacji.

praca w upały

Praca w upały: co pracodawca musi zapewnić pracownikom placówki medycznej

W gorące lato menedżer placówki medycznej powinien zapewnić pracownikom napoje, zadbać o właściwą temperaturę, a jeśli w placówce jest klimatyzacja, sprawować nadzór nad jej odpowiednim czyszczeniem. Szczególne, odrębne regulacje dotyczą bloków i sal operacyjnych w szpitalach. Poznaj swoje obowiązki dotyczące organizacji pracy w upały.