Zdrowe zarządzanie - poznaj dobre praktyki

Zdrowe zarządzanie – poznaj dobre praktyki

Firmy świadczące usługi medyczne są w dużej mierze oceniane nie tylko przez pryzmat osiąganych wyników, ale przede wszystkim według podejścia do pacjenta. Uczą tego szkolenia w zakresie zarządzania placówką medyczną.

  NFZ żąda od lekarzy zwrotu kosztów refundacji

NFZ żąda od lekarzy zwrotu kosztów refundacji

W ustawie refundacyjnej nie ma postanowień, które powodowałoby wygaśnięcie dotychczasowych uprawnień lekarzy do wystawiania recept refundowanych.

Usługą medyczną trzeba zarządzać

Usługą medyczną trzeba zarządzać

Placówki medyczne muszą stale dążyć do wzrostu zadowolenia pacjentów, uwzględniając ich potrzeby i oczekiwania. Przedmiotem oceny nie jest już wyłącznie dostęp do lekarza, lecz przede wszystkim czynniki wpływające na jakość.

Fotolia_27713741_Subscription_Monthly_XL

Dobrze prosperujący SPZOZ można zlikwidować

Niepokrycie ujemnego wyniku finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w określonym terminie wiąże się z koniecznością wydania przez ten podmiot rozporządzenia, zarządzenia albo podjęcia uchwały o zmianie formy organizacyjnoprawnej lub o likwidacji SPZOZ.

  Podmiot tworzący musi wyrazić zgodę na dzierżawę majątku SPZOZ

Podmiot tworzący musi wyrazić zgodę na dzierżawę majątku SPZOZ

Uchwała rady lub sejmiku samorządowego, wyrażająca zgodę na odpłatne dysponowanie majątkiem SPZOZ jest nieważna, jeżeli nie określono w niej precyzyjnie, jakie składniki tego majątku zostaną rozdysponowane.

darowizna leków

Darowizny leków – kiedy można je przyjąć bez naruszania prawa

Szpitale zyskały większą swobodę w przyjmowaniu darowizn. Darczyńcą nie może być jednak np. firma farmaceutyczna objęta decyzją refundacyjną, a działania związane z przekazaniem darowizny nie mogą zachęcać do zwiększania obrotu lekami refundowanymi.

Sygnaliści

Sygnaliści – zgłaszanie naruszeń prawa UE z aplikacją Signalink

W Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji znajduje się projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, powszechnie zwanych „sygnalistami”. Obowiązek wdrożenia nowych przepisów przez państwa członkowskie UE wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r.

reforma POZ

Reforma podstawowej opieki zdrowotnej – co się zmieni

Każdy, kto skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, również udzielonych w nocy i święta, nie poniesie jej kosztów, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do takich świadczeń. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji przepisów, które mają zwiększyć dostępność do tych świadczeń. Zobacz, co jeszcze się zmieni.

bezpieczeństwo informacji

System zarządzania bezpieczeństwem informacji musi być stale monitorowany

Dokumentacja medyczna i zawarte w niej dane osobowe podlegają szczególnej ochronie ze względu na przetwarzanie danych związanych ze stanem zdrowia. Dane trzeba skutecznie zabezpieczać przed udostępnieniem osobom nieupoważnionym, przetwarzaniem z naruszeniem przepisów oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.