Zaoczne wystawianie recept

Przy okazji wejścia w życie pakietu kolejkowego, od 1 stycznia 2015 r. wprowadzono możliwość wystawiania przez lekarzy i lekarzy dentystów recept oraz zleceń na wyroby medyczne bez osobistego zbadania pacjenta.
Podstawowym warunkiem zaocznego wystawiania recept jest istnienie uzasadniającego takie działanie stanu zdrowia pacjenta odzwierciedlonego w dokumentacji medycznej. Niedopuszczalne jest zatem zaoczne wystawianie recept jedynie na podstawie deklaracji pacjenta, że używa on określonych produktów leczniczych albo stwierdzono u niego daną chorobę. Konieczne jest bowiem odzwierciedlenie tych okoliczności w dotychczasowej dokumentacji medycznej, czy to przez samodzielne postawienie przez lekarza wystawiającego receptę rozpoznania, czy dołączenie do dokumentacji medycznej zaświadczenia lub dokumentacji sporządzonej przez innego lekarza albo świadczeniodawcę. Wynika to z faktu, że recepta zaoczna w założeniu ma jedynie stanowić kontynuację dotychczasowego leczenia farmakologicznego.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.