Jak nie stracić na refundacji leków w szpitalu

Jak nie stracić na refundacji leków w szpitalu

Mimo że od wdrożenia ustawy refundacyjnej minęły już przeszło trzy lata, przepisy wciąż budzą duże kontrowersje w środowisku medycznym. Dotyczą one m.in. zagrożeń, z którymi muszą zmagać się placówki medyczne po wprowadzeniu zmian w sposobie refundacji leków.

ambulans

Outsourcing karetek to oszczędność

W momencie kiedy obejmowałem kierownictwo, a było to na początku listopada zeszłego roku, placówka znajdowała się w nie najlepszej sytuacji finansowej. Musiałem więc podejmować działania, które zmierzały do zbilansowania budżetu. Jednym z nich było przekazanie działalności niemedycznej, podkreślam: niemedycznej, firmie zewnętrznej - rozmowa z MARKIEM STASZEWSKIM, dyrektorem Szpitala Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

współpraca

Dla wspólnego dobra

Tajemnicą poliszynela jest „współpraca” organów założycielskich, jakimi są jednostki samorządu terytorialnego, z menedżerami ochrony zdrowia… Współpraca organów założycielskich bez względu na formę organizacyjną powinna polegać na współdziałaniu w celu osiągania wspólnych celów i rozwiązywania problemów dla dobra placówki medycznej, tylko czy dobro organów założycielskich jest jednocześnie dobrem placówek medycznych?

gdy zapuka cba

Gdy zapuka CBA

Sektor ochrony zdrowia dysponuje ogromnymi pieniędzmi publicznymi. Jego permanentne reformowanie, niedofinansowanie, niskie płace jego pracowników, nieprzejrzyste procedury, dają pole do występowania korupcji. Przepływające przezeń pieniądze tworzą system wielu dużych i małych pokus. Pójście za nimi może dawać korzyści, ale może też złamać karierę. Jednak wyboru postawy uczciwości można dokonać nawet po wielu upadkach.

zmiany w systemie

Zmiana systemu ochrony zdrowia

Poprawa standardu opieki nad pacjentem onkologicznym, lepsze zarządzanie listami oczekujących na świadczenia zdrowotne i procesem zawierania umów z NFZ to najważniejsze założenia pakietów kolejkowego i onkologicznego.

kolejki

Antidotum na kolejki

Szybka diagnostyka dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu, konieczność prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej, dostarczenie przez pacjenta oryginału skierowania to tylko niektóre zmiany, które zaczną obowiązywać już w przyszłym roku, mające się przyczynić do zwiększenia dostępu do świadczeń.

  Jakie uprawnienia kontrolne ma organ prowadzący

Jakie uprawnienia kontrolne ma organ prowadzący

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu i udzielaniu pomocy medycznej przez placówki medyczne zaowocowały przeprowadzaniem wzmożonych kontroli tych podmiotów. Warto zatem wiedzieć, czego może żądać organ kontrolujący oraz jakie konsekwencje wiążą się z wykazanymi nieprawidłowościami.

  NIK krytycznie o realizacji programu walki z rakiem

NIK krytycznie o realizacji programu walki z rakiem

Niewielkie zainteresowanie kobiet badaniami cytologicznymi i długie kolejki do ośrodków onkologicznych to tylko dwa z wielu krytycznych wniosków kontrolerów NIK. Żeby program zwalczania nowotworów przyczynił się do szybszego podjęcia leczenia, wymaga bardziej nowoczesnej formuły.

  Kiedy można zastosować przymus bezpośredni

Kiedy można zastosować przymus bezpośredni

Personel placówki ochrony zdrowia każdorazowo przed zastosowaniem przymusu bezpośredniego musi ocenić, czy zachowanie pacjenta uprawnia do podjęcia wskazanego środka przymusu.

  Kiedy można zatrzymać wadium

Kiedy można zatrzymać wadium

W zakresie zatrzymania wadium istnieją wątpliwości i różnice interpretacyjne. Niezależnie od przyjętego przez placówkę rozwiązania należy pamiętać, że w każdym przypadku wymagane jest z badanie przyczyny niewywiązania się wykonawcy z wezwania do uzupełnienia braków w dokumentach.