Jak nie narazić się na zarzut popełnienia błędu

Jak nie narazić się na zarzut popełnienia błędu

Pacjenci najczęściej są niezadowoleni ze skutku leczenia lub obsługi pielęgnacyjno-opiekuńczej. Dlatego w kontekście ewentualnych roszczeń warto rozważyć prawa i obowiązki każdego z uczestników procesu terapeutycznego, tj. lekarza i pacjenta.

  Poznaj najczęstsze rodzaje błędów medycznych

Poznaj najczęstsze rodzaje błędów medycznych

Zakażenia wewnątrzszpitalne, zaniedbania logistyczne, brak dostępu do diagnostyki, wymaganego sprzętu, a nawet niewłaściwa polityka urlopowa to najczęstsze błędy organizacyjne będące przedmiotem sporów sądowych.

Podpis elektroniczny musi być zintegrowany z istniejącym systemem

Podpis elektroniczny musi być zintegrowany z istniejącym systemem

Podjęcie decyzji o zrezygnowaniu z dokumentacji papierowej w placówce medycznej wymaga przede wszystkim wdrożenia standardu elektronicznego dokumentu medycznego, określającego m.in. format dokumentu oraz kryteria poprawności procesów przetwarzania danych medycznych i zarządzania dokumentacją medyczną w postaci elektronicznej.

optymalizacja procesów zarządczych

Gospodarny menedżer – optymalizacja procesów zarządczych

Zatrudnienie sekretarki medycznej, ograniczenie przestoju w salach operacyjnych, uczestniczenie z zakupach grupowych, outsourcing usług medycznych czy korzystanie z możliwości rynku finansowego np. przez emisję obligacji mogą zniwelować trudności z finansowaniem przedsięwzięć dotyczących rozwoju placówki i przynieść znaczne oszczędności.

Karta DiLO

Co zmieni tzw. zielona karta

W karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego, którą - zgodnie z tzw. pakietem  onkologicznym - od nowego roku otrzyma każdy pacjent z podejrzeniem nowotworu złośliwego, znajdą się informacje o objawach, z jakimi pacjent zgłosił się do lekarza, wykonanych badaniach diagnostycznych, informacje mogące stanowić istotne wskazówki na dalszym etapie postępowania diagnostycznego.

  Od 1 stycznia potrzebne skierowania do okulisty i dermatologa

Od 1 stycznia potrzebne skierowania do okulisty i dermatologa

Placówki, zapisując pacjentów do kolejek, muszą zatrzymać oryginał skierowania. Jeśli pacjent go nie dostarczy, zostanie skreślony z kolejki.

Porady receptowe zmniejszą kolejki

Porady receptowe zmniejszą kolejki

Lekarz, znając stan zdrowia pacjenta, będzie mógł bez osobistego badania wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne.

  Rozporządzenia do tzw. ustawy transgranicznej

Rozporządzenia do tzw. ustawy transgranicznej

Szczegółowe rozporządzenia w sprawie wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wzoru wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju weszły w życie 15 listopada.

Zwrot kosztów leczenia za granicą już możliwy

Zwrot kosztów leczenia za granicą już możliwy

Zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej według stawek obowiązujących w Polsce zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

  Pakiet kolejkowy

Pakiet kolejkowy od 1 stycznia 2015 r.

Poprawa procesu zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz kompleksowa opieka nad pacjentem onkologicznym to ważne wyzwania dla systemu ochrony zdrowia przewidziane w tzw. pakietach onkologicznym i kolejkowym. Czy skutecznie przyczynią się do skrócenia kolejek?