Monitoring

NSA: Pacjent musi się zgodzić na monitoring

Stosowanie monitoringu bez każdorazowej indywidualnej zgody pacjenta na salach operacyjnych czy w gabinetach, gdzie prowadzone są zabiegi lecznicze, jest nielegalne i narusza prawo pacjenta do prywatności – tak wynika z najnowszego wyroku NSA. Poznaj zasady stosowania monitoringu wizyjnego w szpitalach.

Porada lekarska

W jaki sposób przekazywać pacjentom informacje o stanie zdrowia

Przepisy nakładają na osoby wykonujące zawód medyczny obowiązek informowania pacjenta o jego stanie zdrowia. Lekarz może nie udzielić informacji na wyraźne życzenie pacjenta. Co jednak w sytuacji, kiedy szczegółowe poinformowanie pacjenta o jego stanie zdrowia może ten stan zdrowia dodatkowo pogorszyć?

Rejestracja

Jak prowadzić rejestrację pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta uznał zaniechanie rejestracji telefonicznej za ograniczenie praw pacjentów. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące ustrzeżenia się przed ograniczaniem metod rejestracji pacjenta.

pacjentka

Naruszenia praw pacjenta w POZ: najnowszy raport pokazuje wiele nieprawidłowości

Najnowszy raport Rzecznika Praw Pacjenta podkreślił potrzebę dalszego monitorowania podmiotów leczniczych pod kątem przestrzegania praw pacjentów. Personel medyczny i inni uczestnicy systemu opieki zdrowotnej powinni dbać o poszerzanie swojej wiedzy oraz świadomości w tym obszarze. Sprawdź, czego się dowiadujemy z raportu.

naruszenie praw pacjenta

Naruszenia praw pacjenta – najnowsze przykłady

Istnieje wiele sposobów na zmianę organizacji pracy placówki medycznej, aby ograniczyć przypadki łamania praw pacjentów. Jednym z nich jest przeszkolenie wszystkich członków personelu w zakresie poszanowania i przestrzegania tych praw. Jak stworzyć bezpieczniejsze i bardziej przyjazne środowisko dla swoich pacjentów?

Leczenie w POZ

POZ: do kiedy musisz zapewnić pacjentowi opiekę

Jeśli jesteś świadczeniodawcą realizującym świadczenia z zakresu POZ, warto wiedzieć, do jakiego momentu od złożenia deklaracji wyboru lekarza POZ przez pacjenta jesteś zobowiązany do zapewnienia mu opieki medycznej przysługującej na jej podstawie. Sprawdź.

Dane pacjenta

Czy pacjent może żądać usunięcia danych po terapii psychiatrycznej

Do psychologa i psychiatry trafił pacjent na terapię. Następnie, po jej ukończeniu, zwrócił się z prośbą o usunięcie jego danych. Czy jest to dopuszczalne?

zgon

Śmierć w gabinecie – jak ma postąpić placówka medyczna

W jednym z zachodnich województw Polski po wizycie u pediatry 6-latka zmarła w ciągu 2 godzin. Następnie w sprawie wszczęto śledztwo pod kątem narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i nieumyślnego spowodowania śmierci. Jakie działania powinieneś podjąć, gdy po wizycie pacjenta dojdzie do zgonu?

Rozmowa z pacjentem

Pogorszenie stanu zdrowia pacjenta: kogo ma prawo poinformować lekarz

Lekarz musi przestrzegać tajemnicy zawodowej, przy czym pacjent ma prawo do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia. Sprawdź, czy w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta lekarz ma prawo poinformować o tym rodzinę pacjenta.

POZ

Dodatkowe badania diagnostyczne w POZ od 1 lipca 2022 r. – komu można zlecić i jak są finansowane

Od 1 lipca 2022 r. rozszerzono listę badań dostępnych w POZ. Odtąd lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą zlecać pacjentom 9 nowych badań, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów. Sprawdź, komu i  jakie badania może zlecać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i jak są finansowane.