Elektroniczna dokumentacja medyczna i inne narzędzia w służbie zdrowia

Dodano: 3 stycznia 2019
Elektroniczna dokumentacja medyczna i inne narzędzia w służbie zdrowia

Programy do zarządzania gabinetem, w tym elektroniczna dokumentacja medyczna, to krok w przyszłość światowej medycyny i ochrony zdrowia. Przekonaj się, że warto z nich korzystać [artykuł sponsorowany].

Nowoczesna technologia, „big data” i  aplikacje w modelu SaaS to rozwiązania, które zmieniają oblicze polskiej medycyny. Ideą aplikacji i rozwiązań tworzonych przez BioStat jest cyfryzacja procesów faktycznie zachodzących w służbie zdrowia i usprawnienie komunikacji między wszystkimi „podmiotami” począwszy od pacjenta, przez lekarza, klinikę, laboratorium, aptekę, firmę farmaceutyczną, kończąc na NFZ. Wdrożone rozwiązania usprawniają pracę i redukują czas poświęcony przez specjalistów na zadania administracyjne. W jaki sposób ma to jednak przełożenie na dostępność opieki zdrowotnej dla pacjenta w przypadku programu do EDM i czy optymalizacja pracy podczas realizacji badań klinicznych jest rzeczywiście na tak zaawansowanym poziomie?

Potrzeby pacjenta a biurokracja w służbie zdrowia – jaki wpływ ma elektroniczna dokumentacja medyczna oferowana przez medfile.pl

Efektywne budowanie kontaktu terapeutycznego jest nieodzownym elementem udanego procesu leczniczego, którego podstawą jest odkrywanie i zaspokajanie potrzeb pacjenta. Spotkanie lekarza i pacjenta musi odbywać się w paradygmacie relacji. Jego podmiotowość powinna być akcentowana na każdym kroku w odejściu od postrzegania pacjenta jedynie jako jednostki chorobowej czy ciekawego przypadku klinicznego. Cząstkowe elementy procesu zdrowotnego, na które składają się wywiad lekarski, badanie lekarskie i diagnostyczne, diagnoza, zalecenia czy kontrola, obligatoryjnie muszą stanowić jedną, spójną całość. Holistyczne uwzględnienie sfery psychospołecznej pacjenta, jego emocji, uczuć i samopoczucia czasami bywa niemożliwe z perspektywy braku odpowiedniej ilości czasu na wizycie lekarskiej czy konsultacji fizjoterapeutycznej. Raporty badawcze dotyczące zdrowia Polaków jednoznacznie pokazują – ok. 15 minut na dokumenty, 5 minut na potrzeby pacjenta. To są główne wnioski płynące z raportu „E-zdrowie oczami Polaków”. W takim modelu opieki zdrowotnej relacyjność i efektywność procesu terapeutycznego z pewnością jest zachwiana.

Weźmy wzgląd również na to, że zachodzące zmiany społeczne wynikające z tendencji starzenia się społeczeństwa, zmiany świadomości pacjentów i ich duże oczekiwania względem jakości oferowanych usług wymagają odmiennego, skoncentrowanego na pacjencie podejścia.

Digitalizacja opieki medycznej w służbie relacji interpersonalnej lekarz – pacjent to odpowiedź wynikająca z optymalizacji pracy służby zdrowia. To nie tylko wartość dodana dla lekarza, jednak również korzyści dla samych pacjentów. Jedną z takich rzeczy jest implementacja elektronicznej dokumentacji medycznej. To rozwiązanie skracające ilość czasu potrzebnego na niezbędne formalności przy zachowaniu ich oczekiwanej, a nawet wyższej jakości.

Odwrócenie proporcji – 5 min. dla biurokracji, 15 min. dla pacjenta to cel, jaki postawiono przed oprogramowaniem do elektronicznej dokumentacji medycznej www.medfile.pl.

Minimum 15 powodów, dla których warto wybrać program Medfile do prowadzenia EDM

 1. Medfile Free –darmowa aplikacja dla małych gabinetów. 75 wizyt w miesiącu.

 2. Rozbudowany grafik wizyt – podział na specjalistów i gabinety, podpowiadanie dostępnych terminów wizyt. Wizyty pojedyncze, powtarzalne, grupowe.Szybka możliwość edycji wizyty, przypisanie do innego specjalisty, kopiowanie, otwieranie i zakończenie wizyty z poziomu kalendarza.

 3. Kompleksowa kartoteka pacjenta – całościowa dokumentacja historii choroby pacjenta. Przygotowane dedykowane karty wizyty (lekarskie, fizjoterapeutyczna). Indywidulane karty wizyty w oparciu na dostępnym szablonie. Szablony dokumentów (skierowania, zaświadczenia), własne formularze i treść zgody RODO. Recepty, rachunki, załączniki. Spersonalizowany wydruk.

 4. E-zwolnienia.

 5. Bazy leków ICD-10/ICD-9, kody ICF –integracja systemu z bazą leków, bazą schorzeń i chorób (ICD-10) oraz procedur medycznych (ICD-9). Dostępne kody ICF dla fizjoterapeutów.

 6. Recepty, obsługa płatności – recepty zgodne z wytycznymi NFZ. Refundowane/nierefundowane. Dodawanie leków z bazy oraz własne receptury. Generowanie rachunków i faktur. Rozbudowany system raportów.

 7. Rezerwacja online wizyt przez pacjentów – możliwość samodzielnego zapisu pacjenta na wizytę przez formularz rejestracji dostępny na stronie internetowej gabinetu (własnej lub stworzonej na darmowym szablonie Medfile). Godziny dostępnych wizyt generują się dynamicznie dzięki integracji z kalendarzem w aplikacji. Wizyty potwierdzane są za pomocą SMS. Medfile nie pobiera dodatkowych opłat za rejestrację pacjentów przez formularz online.

 8. Powiadomienia SMS – system powiadomień SMS to gwarancja zwiększenia liczby realizowanych wizyt. Oferujemy 100 SMS gratis na start dla każdego użytkownika. 10 SMS w okresie testowym, aby sprawdzić efektywność tego narzędzia.

 9. Darmowa strona www gabinetu – własna darmowa strona internetowa to idealne rozwiązanie dla prowadzonej działalności leczniczej. Zapewniamy darmową stronę www pod domeną nazwa.medfile.pl na naszym szablonie. Dodatkowo oferujemy przygotowanie strony www na specjalnych warunkach na własnej domenie ze spersonalizowanym key visualem. Wszystko po to, aby zwiększyć liczbę realizowanych wizyt.

 10. Aplikacja mobilna (iOS, Android) – całościowe zarządzanie kalendarzem wizyt i kartoteką pacjentów, przekierowanie do mobilnej karty pacjenta bez konieczności kolejnego logowania. Pełna kontrola i zarządzanie grafikiem pracy.

 11. Dedykowane specjalistyczne narzędzia diagnostyczne – dedykowane narzędzia ułatwiające przeprowadzenie wizyt – wizualizacja dolegliwości dla fizjoterapeutów, diagram dentystyczny czy schemat cyklu miesiączkowego dla ginekologów. W przygotowaniu narzędzia dla kardiologów oraz psychoterapeutów.

 12. System pełnej integracji – e-WUŚ / NFZ – automatyczne sprawdzanie e-WUŚ. Integracja z Platformami P1 i P2 (w trakcie), co daje pełną wymianę informacji w zakresie, jaki określa elektroniczna dokumentacja medyczna. 

 13. Bezpieczeństwo i stały dostęp do danych:

 • Automatyczne zabezpieczenie sesji – możliwość samodzielnego ustawiania czasu trwania,
 • Backup kartoteki pacjenta co 30 minut,
 • Przechowywanie danych na szyfrowanych dyskach,
 • Stały dostęp do pomocy technicznej,
 • Zgodność systemu z RODO.
 1. Indywidualne uprawnienia dla Użytkowników – konto rejestracji, konto specjalisty. Ograniczenie logowania do wybranego adresu IP. Nadawanie specjalnych uprawnień.

 2. Dedykowany Opiekun Klienta.

Przyspieszenie prac administracyjnych z wykorzystaniem kompleksowych rozwiązań, jakie oferuje Medfile, to podstawa działania placówek medycznych. Zwiększenie komfortu pracy przekłada się wprost proporcjonalnie na jakość oferowanych usług i warunki do odkrywania potrzeb pacjentów. To również krok w kierunku zwiększenia dostępności usług medycznych dla pacjentów.

Więcej informacji: Katarzyna Tajchman, e-mail: [email protected], tel. kom. (+48) 530 610 330.

Złoty standard w badaniach klinicznych - www.ecrf.biz.pl - czas na globalne zarządzanie i podejście do organizacji danych

eCRF - „elektroniczna karta pacjenta” daje możliwości zarządzania danymi w wieloośrodkowych badaniach klinicznych niezależnie od ich lokalizacji. Bogate doświadczenie w realizacji badań klinicznych utwierdziło nas w przekonaniu, że efektywność podejmowanych aktywności badawczych zależy od prostoty całego procesu. System eCRF.biz™ umożliwia dużo sprawniejsze prowadzenie badań na poziomie operacyjnym poprzez udostępnienie użytkownikom niezbędnych narzędzi oraz jednej bazy danych. Ponadto zautomatyzowanie całego procesu wprowadzania danych pozwala zwiększyć efektywność projektu i znacząco skrócić czas pracy badaczy.

Wdrożenie systemu eCRF.bizTM to korzyści dla całego badania. Do najważniejszych z nich należą:

 • Łatwy w obsłudze i przyjazny interface doceniany przez Użytkowników;

 • Wiele unikalnych walidacji i reguł eliminujących błędy i braki w danych;

 • Całkowita eliminacja papierowych dokumentów i formularzy;

 • Radykalne skrócenie czasu potrzebnego na wprowadzenie danych, zawarcie umowy i rozliczenia;

 • Koncentracja na aspektach istotnych dla bezpieczeństwa i jakości badania (weryfikacja danych, indywidualne loginy i hasła, kody dostępu, itp.);

 • Obniżenie kosztów pracy osób zaangażowanych w projekt;

 • Spójna, wiarygodna baza danych;

 • Łatwy dostęp do informacji i lepsza organizacja pracy;

 • Wysoki poziom kontroli oraz minimalizacja błędnych decyzji.

System jest niezawodnym partnerem podczas realizacji badań, ponieważ dzięki wielu zaawansowanym funkcjom pozwala na:

 • Tworzenie badań w oparciu o ich typ;

 • Zdalne gromadzenie danych;

 • Data management (zarządzanie bazą danych pacjentów badania klinicznego);

 • Tworzenie formularzy (drag&drop - przesuwanie modułów w postaci kafelek);

 • Dodawanie komentarzy na etapie tworzenia kwestionariusza;

 • Audit trail (śledzenie zmian, funkcja zabezpieczająca poprawność danych);

 • Data Queries (moduł e-komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami badania klinicznego);

 • Weryfikację danych – pieczęci;

 • Wysyłanie powiadomień;

 • Generowanie raportów;

 • Randomizację próby pacjentów, zarządzanie lekami.

Odwaga w myśleniu o rozwoju naukowych przedsięwzięć doprowadziła do zaprojektowania narzędzia eCRF.bizTM, które pozwala na zarządzanie badaniem z poziomu jednego miejsca. Program został opracowany zgodnie ze standardem amerykańskiej agencji FDA (standard: Title 21 CFR Part 11), przestrzeganym i respektowanym na całym świecie. Oferując i wykorzystując system eCRF.bizTM dbamy o poprawę przejrzystości we współpracy pomiędzy Sponsorami, firmami CRO a badaczami i ośrodkami, a zaimplementowany moduł analityczny pozwala na monitorowanie postępów, dzięki czemu kierownik projektu zawsze ma dostęp do aktualnego statusu badania. Moduł raportowania i statystyk pozwala na kompleksową analizę danych. Tak zaprojektowany system wraz z asystą naszego działu statystycznego i dedykowanego project managera z obszaru badań klinicznych sprawiają, że cały proces przebiega zgodnie z założonym harmonogramem prac.

Więcej informacji: Edyta Klemba, e-mail: [email protected], tel. kom. (+48) 728 444 291.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

 • Aktualność tematów
 • Szeroki zasób informacji eksperckich
 • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
 • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »