Podstawowa opieka zdrowotna – co się zmieni w deklaracjach wyboru świadczeniodawcy

/appFiles/site_102/images/autor/U2rwd4IYfQLvSzD.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 21 lutego 2018
Podstawowa opieka zdrowotna – co się zmieni w deklaracjach wyboru świadczeniodawcy

Projekt rozporządzenia regulującego wzory deklaracji wyboru świadczeniodawcy przewiduje miejsce na podanie numeru telefonu oraz adresu e-mail pacjenta. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.

Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, jako wyodrębniony zakres świadczeń, doczekały się regulacji prawnej rangi ustawowej za sprawą ustawy z 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej. Regulacja ma na celu zwiększenie roli podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia, a także zapewnienie działań skoordynowanych z innymi częściami systemu opieki zdrowotnej, zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej oraz realizację kompleksowej i holistycznej opieki, ukierunkowanej na pacjenta.

Za wyjątkiem sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, to właśnie POZ jest miejscem pierwszego kontaktu pacjenta z systemem ochrony zdrowia. W ramach środków publicznych pacjentowi zapewnia się dostęp do określonych usług profilaktycznych, diagnostycznych i leczniczych, a to wszystko bez skierowania. Jedynym wymogiem formalnym, jaki stawiany jest świadczeniobiorcy, jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i w ramach tego wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ lub położnej POZ. Deklaracje składane są na urzędowych formularzach, których wzór określa w drodze rozporządzenia minister zdrowia. Uchwalona ustawa o POZ stanowi zapowiedź zmian w obowiązujących formularzach, a przebieg prac legislacyjnych wskazuje na to, że nowe wzory już niebawem zaczną obowiązywać.

Pozostało jeszcze 86 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.