Do 31 grudnia 2020 r. przedłużono możliwość sporządzania dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej, z tym, że prowadzenie karty przekazania odpadów lub karty przekazania odpadów komunalnych w formie papierowej jest dopuszczalne, jeżeli przekazujący odpady wystawi kartę przekazania odpadów lub kartę przekazania odpadów komunalnych w tej formie.
Jednocześnie wprowadzanie dokumentów ewidencji odpadów sporządzonych w formie papierowej do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) należy zakończyć niezwłocznie do 31 stycznia 2021 r.
Zmiany wprowadził art. 42 ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 568).
Pobierz wzory:
Od 1 stycznia 2020 r. ewidencja odpadów odbywa się elektronicznie za pomocą indywidualnego konta, które tworzy się w momencie otrzymania wpisu do rejestru.
Jednocześnie rząd przyjął nowelizację ustawy o odpadach (BDO) (trafiła do Senatu), która reguluje prowadzenie działalności w zakresie gospodarowania odpadami w sytuacjach awaryjnych i przez pierwsze pół roku funkcjonowania modułu ewidencji w bazie z zastosowaniem dokumentów papierowych.
Zmiany mają polegać na możliwości sporządzania, przez czas awarii systemu, dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej lub formie elektronicznej prowadzonej poza BDO. W przypadku awarii systemu nie będzie bowiem możliwe wygenerowanie karty przekazania odpadów i karty przekazania odpadów komunalnych.
Rozwiązanie ma mieć charakter doraźny i będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r. Przepisy mają być stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia 2020 roku.
Już za dwa lata czekają nas rewolucyjne zmiany w ewidencji odpadów, którą będzie trzeba prowadzić online. Zniknie też możliwość sporządzenia jednej zbiorczej karty przekazania odpadów za dany miesiąc. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby przygotować się do nowych wymogów.
Każdy wytwórca odpadów medycznych, niezależnie od ich ,,produkowanych” ilości i rodzajów, ma obowiązek prowadzenia bieżącej ewidencji. Sporządza się ją zgodnie z obowiązującym katalogiem odpadów określonym w odrębnych przepisach. Obecnie prowadzenie ewidencji w placówce medycznej opiera się na sporządzaniu kart przekazania odpadów (KPO), a dla niektórych podmiotów, którzy nie prowadzą tzw. uproszonej ewidencji, również kart ewidencji (KEO).
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.