Lekarz POZ kieruje pacjenta na wykonanie testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i wystawia mu e-zwolnienie. Kiedy lekarz POZ może skierować na kwarantannę pacjenta? Jakie dokumenty musi w związku z nią wystawić?
W przypadku pacjenta spełniającego kryteria podejrzenia zachowania na wirusa SARS-CoV-2 POZ w trakcie teleporady zlecasz test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV2 za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Zgłaszasz też do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2, wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.
Gdy możliwe jest zagrożenie życia lub zdrowia pracownika medycznego z powodu kontaktu z zakażonym wirusem SARS-CoV-2 pacjentem, powinien zgłosić taki przypadek do sanepidu. Po przeprowadzeniu postępowania epidemicznego inspektor decyduje o odbyciu, skróceniu bądź zwolnieniu pracownika z kwarantanny. Jak postępować w przypadku kontaktu pracownika medycznego z wirusem?
W przypadku ujawnienia kontaktu pracownika medycznego z koronawirusem czy wykrycia koronawirusa u pracowników wprowadź szczególne zasady bezpieczeństwa i stosuj środki ochrony indywidualnej. Dotyczy to przede wszystkim ograniczenia kontaktów z osobami z zewnątrz, aby nie narażać innych pracowników i osób postronnych. Generalną zasadą w przypadku kontaktu z koronawirusem jest jednak stosowanie u personelu medycznego środków ochrony indywidualnej ze względu na charakter wykonywanej pracy w narażeniu na czynniki zakaźne, a kwarantanna czy izolacja powinny być stosowane wyjątkowo.
Zrozumienie zasad sanitarno-epidemiologicznych dotyczących kwarantanny i izolacji domowej przez osobę ją przechodzącą przyczynia się do jej właściwego stosowania, a co za tym idzie, nie łamania zasad i skutecznego zwalczania pandemii.
Celem procedury jest zorganizowanie odpowiedniej komunikacji z osobami w kwarantannie bądź izolacji domowej oraz właściwa edukacja w tym zakresie.
Jeżeli pacjent przechodzi koronawirusa bezobjawowo – czas izolacji od momentu wykonania testu powinien wynosić 10 dni. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, może przedłużyć okres jej trwania – oto najnowsze regulacje, które nakładają obowiązki na lekarzy POZ, w tym związane z koniecznością przedłużenia izolacji pacjenta.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemicznego zmieniano już kilkukrotnie.
Nowy numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób znajdujących się w bazie EWP i mających nałożoną kwarantannę, to +48 22 25 71 145.
W przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, pracownicy medyczni, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom cierpiącym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, mogą być zwolnieni z konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny. Jakie muszą spełnić warunki?
W przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, pracownicy medyczni, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom cierpiącym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, mogą być zwolnieni z konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny.
Pracownicy medyczni, aby byli zwolnieni z konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny, muszą codziennie, przed rozpoczęciem pracy wykonywać badanie testem antygenowym, przynajmniej przez 7 dni od dnia kontaktu.
Odkąd do Europy dotarł wirus COVID-19, pojawia się wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami. Problem dotyczy m.in. klasyfikacji odpadów pochodzących z miejsc, w których przebywają osoby poddane kwarantannie.
Odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną nie są odpadami medycznymi. Należy je zaklasyfikować w ramach kodu 20 − Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie.
Zniesiono nakaz odbywania przez obywateli polskich 14-dniowej kwarantanny po powrocie z zagranicy spoza obszaru Unii Europejskiej.
Opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z 2 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1182) znosi generalnie dla obywateli polskich wymóg odbycia 14-dniowej kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy, spoza obszaru Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że już wcześniej analogiczne ograniczenia znoszone były w odniesieniu do przekraczania granic wewnętrznych UE.
Wymóg odbywania kwarantanny nie dotyczy już przede wszystkim obywateli Polski, obywateli państw UE, EOG, EFTA i Szwajcarii oraz ich małżonków i dzieci.
Zwiększająca się liczba zarażonych powoduje konieczność zaadaptowania obiektów budowlanych na pobyt w celu kwarantanny. Specustawa wprowadza nowe rozwiązania związane z projektowaniem, budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i rozbiórką obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu ich użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi. Oto szczegóły.
Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce, rząd zamyka granice, ogranicza działalność galerii handlowych, zamknięto szkoły, odwołano imprezy masowe. Polacy pozostają w domach. Jakie procedury obecnie muszą stosować szpitale?
Z artykułu dowiesz się:
Zasady sprawozdawania i warunki rozliczania świadczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID, opłata ryczałtowa za gotowość, opłata za transport, cena za pobyt pacjenta poddanego kwarantannie oraz za hospitalizację pacjenta chorego na COVID-19 w szpitalu – te kwestie określa zarządzenie prezesa NFZ ws. rozliczania opieki zdrowotnej związanej z koronawirusem.
Zgodnie z zarządzeniem dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ ustala wysokość ryczałtu indywidualnie dla każdego podmiotu. Uwzględnia przy tym realizację świadczeń w poprzednim okresie rozliczeniowym.
Opłata ryczałtowa za utrzymanie gotowości do udzielania świadczeń obejmuje w przypadku transportu sanitarnego: pozostawanie w dyspozycji pracowników oraz ambulansów spełniających warunki techniczne i jakościowe określone w obowiązującej normie lub - w przypadku innych świadczeń - pozostawanie w dyspozycji obsady kadrowej oraz wolnych łóżek.
Prezydent podpisał ustawę przewidującą wprowadzenie szczególnych rozwiązań z związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. Uchwalone przepisy umożliwiają podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego i są uzupełnieniem już istniejących regulacji dotyczących zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych.
Przyjęte przepisy przewidują m.in.
Ustawa weszła w życie 8 marca.
Coraz większa liczba ofiar i zwiększająca się liczba przypadków zachorowań na koronawirusa na świecie jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Mimo, że wirusa nie ma jeszcze w Polsce, jest to wyzwanie kierowników podmiotów leczniczych i ich służb bhp, które powinny podjąć jak najszybciej konkretne działania związane z edukacją i przeciwdziałaniem wybuchowi paniki wśród pracowników. Sprawdź, jakie działania podjąć.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.