Wszystkie podmioty lecznicze i praktyki zawodowe mają obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jest to warunek niezbędny do założenia i funkcjonowania każdej placówki medycznej. Zapoznaj się z najnowszymi zmianami przepisów w tym zakresie i sprawdź, czy wszystkie wprowadziłeś w życie.
Już ponad pół roku obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Określa ono szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych i minimalną sumę gwarancyjną tego ubezpieczenia.
Zastanawiałeś się kiedyś, czy posiadanie tzw. ubezpieczenia obowiązkowego OC zabezpiecza Cię całkowicie na wypadek popełnienia błędu medycznego? I właściwie od jakich zdarzeń Cię chroni? Może myślisz, że jak je już wykupiłeś, to możesz spać spokojnie, bo jeśli coś się wydarzy to ubezpieczyciel naprawi szkodę? Co swoim zakresem obejmuje ubezpieczenie?
Zgodnie z definicją przedstawioną w rozporządzeniu w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą, ubezpieczeniem OC objęta jest odpowiedzialność cywilna podmiotu wykonującego działalność leczniczą za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych, wyrządzone działaniem lub zaniechaniem ubezpieczonego, które miało miejsce w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej.
Kwestia tego, które czynności nie podlegają ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, a są często wykonywane przez lekarzy, jest niezwykle ważna, ponieważ oznacza, że w razie uznania zasadności roszczenia pacjenta dotyczącego tej czynności lekarz musi sam pokryć odszkodowanie.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości tylko w 2017 roku pacjenci otrzymali rekompensatę za błędy medyczne w wysokości 13,5 mln zł. W ciągu 3 lat między 2014 a 2017 rokiem w sumie kwota zadośćuczynień i odszkodowań wzrosła o 70%. Zawód lekarza to codzienne decyzje dotyczące zdrowia i życia innych ludzi. Każdy błąd medyczny czy zdarzenie niepożądane skutkuje odpowiedzialnością cywilną oraz konsekwencjami materialnymi. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje wysokość rekompensaty?
Ubezpieczenia lekarskie są niezbędnym elementem pracy medyka. Niezależnie od tego, czy lekarz jest właścicielem małej ogólnej praktyki, czy jest głównym chirurgiem dużego szpitala, istnieje wiele zagrożeń, z którymi musi się codziennie mierzyć. Typowe ryzyko obejmuje interakcję lekarz-pacjent. Lekarz odpowiada za działania i porady udzielane pacjentom i jeśli pacjent uważa, że medyk popełnił błąd medyczny to może podać lekarza do sądu. Inne zagrożenia, na jakie napotykają lekarze i praktyki medyczne, mogą obejmować m.in. uszkodzenia mienia, wypadki związane z pracownikami lub pacjentami czy zakażenia w wyniku kontakt z materiałem zakaźnym.
Pierwszym krokiem w przygotowaniach do konfrontacji z roszczeniowym pacjentem jest spełnienie obowiązku ubezpieczenia OC i rozważenie rozszerzenia polisy o dobrowolne opcje. Jak to zrobić?
Rozważając, czy można w pełni zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjenta, należy skupić się na obowiązkach lekarza, podmiotu leczniczego lub szpitala, których należyte wykonanie może ograniczyć roszczenia pacjenta. Jednocześnie, niestety, należy stwierdzić, że nie ma możliwości w 100% zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjenta. W pierwszej kolejności pamiętaj jednak o spełnieniu obowiązku ubezpieczenia.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.