Rośnie liczba agresywnych zachowań wobec osób, które na co dzień ratują i chronią zdrowie ludzkie. Problem ograniczonych możliwości zapewnienia zespołowi bezpieczeństwa dostrzegł Prokurator Generalny, który wydał stosowne wytyczne. Sprawdź, co określają.
Wobec narastającej liczby agresywnych zachowań wobec ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek, Prokurator Generalny 14 listopada 2018 r., wydał „Wytyczne nr 9/2018 w sprawie zasad prowadzenia postępowań o przestępstwa na szkodę osób wchodzących w skład zespołów ratownictwa medycznego oraz osób udzielających świadczeń zdrowotnych w szpitalnych oddziałach ratunkowych” (dalej: jako „Wytyczne”, sygn. PKII P 431.72.2018) na podstawie art. 13 § 1 i 3 ustawy z 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze.
Lekarze różnych specjalności mają coraz częściej do czynienia z agresywnymi pacjentami. Z tego względu ważna jest znajomość reguł postępowania z chorymi silnie pobudzonymi emocjonalnie. Poznaj istotne wskazówki i zastosuj je w praktyce.
Każdy lekarz jest odpowiedzialny za komunikację interpersonalną. Może, a nade wszystko powinien nią kierować. Jednak relacje lekarz–pacjent są podstawową przyczyną stresu, frustracji, a nawet agresji. Zazwyczaj funkcjonujemy w typowych, standardowych, z góry przewidywalnych sytuacjach. Co ciekawe, nawet trudne, z medycznego punktu widzenia przypadki również mogą stanowić okazję do satysfakcjonujących doświadczeń, szczególnie gdy na problem spojrzymy jak na wyzwanie. Lekarze stale się doskonalą, by radzić sobie w trudnych przypadkach klinicznych, a zatem trudne zadania nie są głównym źródłem stresu w pracy zawodowej, a szczególnie u osób o długim stażu pracy. Trochę to zaskakujące, ponieważ prawdziwie stresogenne sytuacje pojawiają się zwykle w nie do końca przez wszystkich uświadamianym miejscu.
Stosowanie środków przymusu bezpośredniego jest działaniem ograniczającym nietykalność osobistą i cielesną pacjenta. Jest możliwe, gdy wyczerpałeś wszelkie inne formy działań terapeutycznych, z zachowaniem pewności, że zapewniłeś bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i personelowi. Kiedy możesz je wykorzystywać?
Sposób stosowania przymusu bezpośredniego określa rozporządzenie ministra zdrowia z 28 czerwca 2012 r. w sprawie sposobu stosowania i dokumentowania zastosowania przymusu bezpośredniego oraz dokonywania oceny zasadności jego zastosowania. Rozporządzenie to zawiera także informacje na temat właściwego sposobu dokumentowania tych przypadków. Zapisy rozporządzenia dotyczą stosowania przymusu bezpośredniego nie tylko w szpitalach psychiatrycznych, ale także w dowolnym oddziale szpitalnym oraz w indywidualnej praktyce lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyce lekarskiej, grupowej praktyce lekarskiej albo grupowej specjalistycznej praktyce lekarskiej oraz w domach pomocy społecznej.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.