Po latach outsourcingowego szaleństwa, kiedy placówki oddawały w obce ręce wszystko, od usług medycznych, przez sprzątanie, naprawy, ochronę, do kuchni i pralni, dziś następuje odwrót od tej praktyki. Powoli placówki żegnają się z firmami zewnętrznymi i zatrudniają własnych pracowników. Z czego to wynika?
Głównym i zasadniczym powodem takiego zjawiska jest wzrost cen takich usług, ale nie tylko. Niektóre placówki stwierdzają, że świadczona usługa nie jest w pełni satysfakcjonująca. Inne, że przez korzystanie z firmy zewnętrznej w szpitalu następuje dublowanie funkcji. Pozostali szukają pomysłu na zagospodarowanie niewykorzystanych w pełni pomieszczeń.
Placówki medyczne zlecają firmom zewnętrznym nie tylko udzielanie świadczeń medycznych, lecz także sprzątanie, pranie, żywienie pacjentów i transport sanitarny. Przy wyborze wykonawców popełniają jednak wiele błędów. Jak ich zatem uniknąć i mieć pewność, że zlecamy pracę najlepszym oferentom?
Placówki medyczne powszechnie naruszają prawo przy korzystaniu z usług zewnętrznych, głównie przy wyborze wykonawców – oceniła Najwyższa Izba Kontroli (źródło: Informacja o wynikach kontroli pt. Korzystanie z usług zewnętrznych przez szpitale publiczne z 22 czerwca 2016 r.). Wskazała też, że placówki medyczne staranniej nadzorują wykonawców usług niemedycznych niż medycznych. Obecnie outsourcing jest stosowany wszędzie. Placówki medyczne zlecają zewnętrznym wykonawcom zarówno swoje podstawowe zadania, czyli udzielanie niektórych świadczeń medycznych, jak i usługi niemedyczne, np. sprzątanie czy żywienie pacjentów.
Outsourcing stanowi współcześnie jedną z kluczowych koncepcji zarządzania. Jest powszechnie stosowany zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Jeżeli wdrożenie outsourcingu ma przynieść wymierne korzyści, wymaga rzetelnego podejścia i szerokiej analizy. Nowoczesny outsourcing dobrej jakości oznacza przede wszystkim poprawę wydajności zleceniodawcy oraz umożliwia mu korzystanie z fachowej wiedzy i bogatego doświadczenia zewnętrznych ekspertów. O tym w najnowszym dodatku "Akademia Menedżera".
Można wyróżnić dwa źródła dostarczania materiałów sterylnych do placówki - przetwarzane we własnej sterylizatorni lub outsoursowanie usług sterylizacji. Bez względu na to, jaki sposób wybierzemy, należy dochować wymogów organizacyjnych i opracować odpowiednie procedury. Kierownicy placówek medycznych i ich personel mają obowiązek podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się i rozprzestrzenianiu zakażeń i chorób zakaźnych.
Nie zawsze zmiana umów o pracę na umowy cywilnoprawne oznacza korzyści. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji trzeba szczegółowo przeanalizować kwestie finansowe i osobowe. Po nieudanym eksperymencie ze zlecaniem usług na zewnątrz trudno jest bowiem znaleźć i wyszkolić odpowiedniego specjalistę.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.