Podmioty lecznicze, które zawarły umowę z NFZ na realizację świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mają obowiązek przekazywać pielęgniarkom dodatek do wynagrodzenia. W jaki sposób podzielić te środki?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 14 października 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej świadczeniodawcy obok środków na leczenie pacjentów otrzymują dodatkowe, wyodrębnione środki finansowe na świadczenia udzielane przez pielęgniarki i położne, tj. przeznaczone wyłącznie na wzrost wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej.
W jednej z placówek często zdarza się, że po przygotowaniu grafiku pracy pielęgniarek, przełożona dzwoni i informuje o wpisaniu dodatkowego dyżuru, np. w dniu, gdy pielęgniarka już sobie coś zaplanowała, np. wizytę u lekarza. Podobnie robi, zamieniając pielęgniarkom dyżury dzienne i nocne, za które mają dodatek do pensji. Czy ma prawo tak postępować?
Problematykę czasu pracy personelu medycznego – w tym pielęgniarek - uregulowano w sposób szczególny w stosunku do ogółu pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Odrębności w zakresie stosowania szczególnych rozwiązań w zakresie czasu pracy pracowników placówek medycznej zdrowotnej wynikają ze szczególnej roli tych zakładów.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.