Kiedy informować o wytworzonych odpadach – sprawdź najbliższe terminy składania dokumentów

/appFiles/site_102/images/autor/PyQl2UahuiJLTNV.jpeg

Autor: Kamila Kłos

Dodano: 10 marca 2023
Kiedy informować o wytworzonych odpadach – sprawdź najbliższe terminy składania dokumentów

Placówki medyczne, w których wytwarzane są odpady medyczne, muszą wywiązywać się z obowiązku ich właściwego zagospodarowania. Muszą m.in. złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi do 15 marca. Sprawdź!

Pod pojęciem ,,właściwego gospodarowania” rozumie się ich odpowiednie sortowanie, zbieranie czy transport. W miejscu takim, oprócz typowych odpadów komunalnych, powstają również znaczące ilości odpadów medycznych.

Odpady medyczne to odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. Z racji swoich właściwości dzielą się na one na 3 grupy: zakaźne, niebezpieczne inne niż zakaźne oraz inne niż niebezpieczne. Bez względu na to, z jakimi mamy do czynienia, i jakie ich ilości wytwarzamy, musimy mieć na uwadze, że to szczególna grupa odpadów.

Co równie istotne obrót nimi wiąże za sobą obowiązki podmiotów, takie jak raportowanie o ilościach i rodzajach wytwarzanych odpadów.

Ilościowa i jakościowa ewidencja odpadów

Każdy wytwórca odpadów jest zobowiązany do prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów. Są jednak pewne wyjątki. Ewidencji nie muszą prowadzić chociażby wytwórcy odpadów komunalnych, czyli np. mieszkańcy gospodarstw domowych.

Ustawa o odpadach (art. 66) określa ściślej, kogo obowiązek ewidencji nie dotyczy. Jeżeli chodzi o wytwórców odpadów medycznych, tutaj nie ma wyjątku. Ewidencja odpadów medycznych dotyczy wszystkich, bez względu na rodzaje i ilości jakie są ,,produkowane”.

Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów medycznych

Prowadzi się ją elektronicznie, w systemie BDO, z zastosowaniem między innymi takich dokumentów jak:

a) kart przekazania odpadów,

b) kart ewidencji odpadów.

Karta przekazania (KPO) powinna być wystawiana każdorazowo przy oddaniu odpadów. Karta ewidencji (KEO) to zestawienie kart przekazania. Prowadzi się ją dla każdego kodu odpadów osobno. Uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie karty przekazania odpadów prowadzą między innymi podmioty, które:

a) wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie,

b) wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie.

Jest to spore ułatwienie dla tych, które wytwarzają chociażby bardzo małe ilości odpadów.

Prowadzenie ewidencji pełniej (z zastosowaniem KPO i KEO) oraz ewidencji uproszczonej (jedynie KPO) nie zwalnia nas z obowiązku, jakim jest coroczne składanie sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi.

Bez względu na ilości i rodzaje wytwarzanych odpadów, jeżeli jesteśmy wytwórcami, i prowadzimy ewidencję, takie sprawozdanie jesteśmy zobowiązani złożyć. Jeszcze kilka lat temu owe zestawienie wysyłaliśmy w formie papierowej do właściwego urzędu marszałkowskiego.

Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami do BDO

Od czasu, gdy funkcjonuje BDO (Baza danych o Odpadach), czyli od ponad 3 lat, roczne sprawozdanie wysyła się elektronicznie, za pośrednictwem naszego indywidualnego konta w bazie. Termin pozostaje wciąż niezmienny – do 15 marca. Pamiętając o tym, że dotyczy ono ubiegłego roku kalendarzowego. Co to oznacza? Sprawozdanie wypełniamy w oparciu o ilości odpadów, jakie wytworzyliśmy w roku poprzednim.

I tak do 15 marca 2023 składamy je za odpady wytworzone w całym roku 2022. Wypełniając sprawozdanie, należy wziąć pod uwagę, jaką formę działalność wykonujemy, gdyż należy w nim uzupełnić odpowiednie działy (w sumie jest ich XIII). Jako wytwórcy odpadów będzie nas interesować dział I oraz XI. Dział I dotyczy wszystkich, gdyż zawiera on dane identyfikujące podmiot sporządzający sprawozdanie.

Dział XI uzupełniają stricte Ci, którzy odpady wytwarzają (np. przychodnie lekarskie, stomatolodzy). W dziale tym określamy między innymi rodzaje i ilości odpadów dla każdego z miejsc prowadzenia działalności osobno.

Po co: wyszczególnienie rodzajów i ilości wytwarzanych odpadów w całym ubiegłym roku kalendarzowym

Miejsce: Baza danych o Odpadach (BDO)

Forma: elektronicznie, logując się na swoje konto w BDO

Zakres: dział I, dział XI

Weryfikacja informacji o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami, zawartych w sprawozdaniu do BDO

Marszałek województwa weryfikuje informacje zawarte w sprawozdaniu. Ma na to czas do 30 września następnego roku. Jeżeli nie zawiera ono braków formalnych, zatwierdza je. Natomiast jeżeli okaże się, są one niezgodne ze stanem faktycznym, marszałek województwa może wezwać za pośrednictwem BDO do korekty sprawozdania, określając termin przekazania korekty nie dłuższy niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

W przypadku niedokonania korekty sprawozdania w wyznaczonym terminie, uznaje się, że posiadacz odpadów nie wykonał obowiązku przekazania sprawozdania. W myśl ustawy o odpadach podlega to karze grzywny.

Autor: Kamila Kłos
Słowa kluczowe:
gospodarka odpadami

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy