Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Regulacja ma poprawić warunki kształcenia i zwiększyć liczbę lekarzy specjalistów. W projekcie wprowadzono rozwiązania zachęcające do powrotu do kraju lekarzy i lekarzy dentystów będących obywatelami Polski, którzy uzyskali dyplomy w krajach trzecich (poza Unią Europejską). Umożliwiono także zatrudnianie w Polsce lekarzy specjalistów wykształconych poza UE (obywateli polskich i obcokrajowców). Ponadto przewidziano ułatwienia w kształceniu podyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów Polsce.
Szykują się rewolucyjne zmiany w kształceniu lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiany te byłyby jedną z większych reform kształcenia podyplomowego lekarzy i prawa pracy po 1989 roku, której zakres i kierunek wypracuje bezpośrednio środowisko medyków. Poznaj szczegóły.
Wprowadzenie podziału stażu podyplomowego na moduł stały i 12-tygodniowy moduł personalizowany, ogólnopolski nabór na specjalizacje na postawie listy rankingowej, redukcja liczby specjalizacji, które można odbywać po stażu podyplomowym i likwidacja kilku specjalizacji, które staną się umiejętnościami, uregulowanie kwestii wynagrodzeń dla wszystkich grup lekarzy, maksymalne ograniczenie biurokracji, przebudowa modelu egzaminów lekarskich, wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji, istotne zmiany w prawie pracy i dyżurach medycznych, a także wprowadzenie Państwowego Egzaminu Modułowego (PEM), po którym lekarz będzie mógł na siebie kontraktować świadczenia – takie zmiany przewidują projekty nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i rozporządzeń do niej.
Od 2020 roku lekarze dokształcą się w Mobilnym Centrum Symulacji Medycznej. Specjalistyczna naczepa pojedzie do najdalszych miejsc w Polsce. W jaki sposób podniosą swoje kompetencje w zakresie opieki nad seniorami z problemami psychicznymi, reumatologicznymi i wymagającymi opieki około zabiegowej?
Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło konkurs na kształcenie podyplomowe lekarzy – rozwój kształcenia praktycznego z wykorzystaniem technik symulacji medycznej w Programie Wiedza Edukacja Rozwój. Do konkursu złożyło projekty niemal 30 jednostek naukowo-medycznych. Dofinansowanie otrzymało 12 z nich. Kwota unijnego wsparcia, która trafi do zwycięzców, to blisko 85 mln zł. To nowatorski i jedyny tego typu projekt w kraju.
System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych pierwotnie miał działać od 1 maja 2016 r. Tak zakłada ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Jednak sejmowa komisja zdrowia poparła poselski projekt, który wprowadzi system etapami.
Dla niektórych grup zawodowych system zadziała rok później. W maju ruszy tylko dla diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów. Dla lekarzy i lekarzy dentystów, ratowników medycznych oraz pielęgniarek i położnych termin wdrożenia będzie przesunięty na 1 maja 2017 r.
System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych ma gromadzić i przetwarzać dane o organizacji i przebiegu szkolenia personelu medycznego. Umożliwi to efektywny przepływ informacji o procesie kształcenia między jednostkami.
Rozporządzenie określa limit przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2016/2017. Zwiększa limity przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny, co wpływa na zabezpieczenie właściwej liczby lekarzy i lekarzy dentystów oraz ma pozytywny wpływ na dostęp do świadczeń zdrowotnych.
Naczelna Rada Lekarska skierowała do ministra zdrowia apel nr 9/15/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z 26 czerwca 2015 r., o przywrócenie stażu podyplomowego oraz o poprawę warunków realizacji kształcenia przed i podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Samorząd lekarski stoi na stanowisku, że od właściwego modelu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów zależą nie tylko ich kwalifikacje, ale także bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość i dostępność udzielanych im świadczeń zdrowotnych.
W projekcie rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny zaproponowano większą liczbę miejsc na studiach lekarskich i dentystycznych.
Projekt zakłada, że w roku akademickim 2015/2016 w sumie przybędzie ponad 630 miejsc na studiach o profilu lekarskim i prawie 90 na kierunku dentystyczno-lekarskim.
Propozycje limitów zostały sporządzone na podstawie zgłoszeń uczelni z uprawnieniami do kształcenia na obu kierunkach, przy uwzględnieniu możliwości dydaktycznych poszczególnych uczelni i zapotrzebowania na absolwentów tych kierunków.
76 nowych miejsc przybędzie na kierunku lekarskim w trybie stacjonarnym dla obywateli polskich w Katowicach, 40 dodatkowych miejsc znajdzie się także w Warszawie.
Na kierunku dentystyczno-lekarskim w trybie stacjonarnym dla obywateli polskich przybędzie m.in. 13 nowych miejsc w Katowicach, po 10 w Lublinie i w Szczecinie.
Nowe rozporządzenie zastąpi obecnie obowiązujące do 30 września 2015 r. rozporządzenie z 21 sierpnia 2014 r. (Dz.U. poz. 1125).
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.