Praca związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych przy użyciu igieł, skalpeli niesie za sobą niebezpieczeństwo zranienia się przez pracownika medycznego wykonującego taki zabieg.
Szczególnym zagrożeniem jest w takich przypadkach nie tyle samo zranienie, ile możliwość wirusowego zakażenia pracownika w rezultacie kontaktu z krwią pacjenta.
Procedura określa szczegółowe zasady dotyczące postępowania z ostrymi narzędziami w czasie udzielania świadczeń medycznych oraz podczas czynności transportowych i sterylizacyjnych.
Wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, w których wykorzystywane są ostre narzędzia służące do cięcia i kłucia, mogące spowodować zranienie lub przeniesienie zakażenia, mają obowiązek sporządzenia raz na pół roku raportu o zranieniach ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Sprawdź, co musi się w nim znaleźć.
Raport o zranieniach ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych powinien zawierać m.in. zestawienie liczby zranień ostrymi narzędziami, do których doszło w podmiocie leczniczym w okresie sprawozdawczym oraz w równym mu długością okresie poprzedzającym, w podziale na jednostki organizacyjne podmiotu leczniczego.
W Polsce liczba zakłuć i zranień wśród personelu medycznego wciąż jest bardzo duża. Dlaczego tak się dzieje? Co nas gubi – brak procedur, szkoleń, rutyna czy niedostatek nowych technologii? Rozmowa z dr hab. n. med. Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym.
Nieumyślne zakłucia i zranienia, do jakich wciąż dochodzi w placówkach medycznych - nie wyłączając gabinetów stomatologicznych - grożą poważnymi konsekwencjami. Zdrowiem ryzykuje personel medyczny, zagrożeni są pacjenci. Od 2010 roku mamy dyrektywę UE nakładającą na właścicieli czy kierowników placówek medycznych obowiązek zapewnienia personelowi odpowiednich narzędzi i środków, które będą chroniły przed zranieniem. Wydaje się, że to jednak niewiele zmienia, wypadków jest nadal dużo. Dlaczego tak się dzieje?
Dyrektywa „świętuje” dziesięciolecie. Wydaje się, że to wystarczająco długi czas, aby wdrożyć ją w życie i ograniczyć liczbę zdarzeń niepożądanych. Jednak ma ona bardzo ogólny charakter. Zawiera wiele nieprecyzyjnych określeń wymagających uszczegółowienia na poziomie prawa krajowego. To powoduje, że trudno jest mówić, kiedy można rozliczyć podmiot leczniczy z tego, czy spełnił ten obowiązek dobrze, świetnie, gorzej, albo w ogóle. Podmioty lecznicze są zobowiązane do przeprowadzenia pewnych procedur. W praktyce ma to małe znaczenie, bo brakuje skutecznych instrumentów prawnych zachęcających albo wymuszających na podmiotach leczniczych korzystanie z bezpieczniejszego sprzętu.
Realizacja świadczeń zdrowotnych wiąże się z ryzykiem zranienia. Dlatego musisz zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa i przestrzegać zasad wynikających z przepisów bhp przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Sprawdź, co jest najważniejsze.
Zasady, które zobowiązują placówkę medyczną do zapewnienia właściwych bezpiecznych warunków pracy, wynikają z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy. Ich źródłem są przepisy Kodeksu pracy oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jego podstawie, które w sposób szczegółowy normują konkretne kwestie bezpieczeństwa – w tym w placówkach medycznych. Przykładem szczegółowej regulacji jest rozporządzenie ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bhp przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Dokumentowanie wszelkich zdarzeń związanych ze zranieniami narzędziami w sektorze opieki zdrowotnej to Twój obowiązek, niezależnie od tego, czy podlegają one procedurze powypadkowej. Sprawdź, czy każde tego typu zdarzenie będzie wypadkiem przy pracy.
Mimo że rozporządzenie ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (dalej r.z.o.n.) nie odwołuje się jednoznacznie do przepisów dotyczących postępowania powypadkowego, zranienie ostrym narzędziem w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych (np. zakłucie igłą) spełnia wszystkie przesłanki wypadku przy pracy i w ten sposób powinieneś go zaklasyfikować, niezależnie od wdrożenia innych procedur.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.