Kto zapłaci za świadczenia udzielone nieubezpieczonym

/appFiles/site_102/images/autor/Cp9VerbSil3F4Ru.jpeg

Autor: Łukasz Siudak

Dodano: 28 czerwca 2017
Kto zapłaci za świadczenia udzielone nieubezpieczonym

Nie zawsze mamy możliwość zweryfikowania, czy osoba zgłaszająca się do podmiotu leczniczego ma uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Jak zatem odzyskiwać pieniądze za świadczenia udzielone osobom nieubezpieczonym?

Podmiot leczniczy jest zobowiązany do udzielania pomocy medycznej w stanach nagłych (art. 15 ustawy o działalności leczniczej). Udzielanie świadczeń – także tych ratujących życie – wiąże się z ponoszeniem przez podmiot leczniczy znacznych kosztów, które NFZ nie zawsze pokryje w ramach umowy. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów nieubezpieczonych. Obowiązek ratowania życia wyprzedza jednak prawo podmiotu leczniczego czy obowiązek pacjenta do przedstawiania oświadczeń o ubezpieczeniu lub jego braku. Nawet, gdy pacjent oświadczy, że jest nieubezpieczony, podmiot leczniczy nie jest uprawniony do odmowy udzielenia świadczenia w trybie pomocy nagłej lub żądania zapłaty przed jej udzieleniem.

Pozostało jeszcze 87 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Skorzystaj z bezpłatnego 24h dostępu do zasobów SerwisuZOZ.pl


Aktywuj 24-godzinny okres testowy

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.