Festiwal obietnic

Wakacje skróciły okres walki przedwyborczej do niepełna dwóch miesięcy. Im krócej, tym lepiej. Mniej wody z mózgu zrobią politycy potencjalnym wyborcom. Ale tytułowy festiwal obietnic już wystartował. Rozpoczęła go największa partia opozycyjna hasłem - zlikwidować NFZ.

Dyżurny chłopiec do bicia chyba nie przejął się tym i robi swoje. Czyli płaci (lub nie) za udzielone świadczenia zdrowotne. Zapłata przez Fundusz, a raczej jej brak za „nadlimity", jest w wielu przypadkach jedynym wytłumaczeniem zarządzających podmiotami leczniczymi, faktu uzyskania straty z działalności za 2014 rok. Jak zlikwidujemy NFZ, to „nowy płatnik”, niezależnie, kto nim będzie (może budżet państwa), zapłaci za wszystko i zniknie problem zadłużenia.

Mam nadzieję, że nie będzie festiwalu żądań płacowych i skończy się tylko na ugodzie z pielęgniarkami i położnymi. To oczywiście przyniesie ten sam skutek, co sławetna „ustawa 203”. Na pewno zwiększy koszty stałe podmiotów leczniczych i skłóci grupy pracowników innych zawodów niż pielęgniarki i położne, np. techników radiologii, czy fizykoterapeutów. A dyrektorzy i prezesi podmiotów leczniczych, zamiast skupić się na poprawie organizacji, skuteczności leczenia i jego bezpieczeństwa dla pacjentów, będą te pożary gasić. Za wszelką cenę. Również cenę wzrostu zadłużenia swoich jednostek.

Koalicja rządząca nie pozostaje dłużna i obiecuje już nie tylko likwidację składek na NFZ, ale również na ZUS. Jaka jest różnica między likwidacją NFZ, a likwidacją składki na NFZ, każdy potencjalny wyborca musi sobie odpowiedzieć sam. Można też pójść na spotkanie z potencjalnymi kandydatami na posłów każdej z tych partii i zapytać, co rozumieją pod tymi hasłami? Co w zamian za to, co chcą zlikwidować?

Raz już zlikwidowano płatnika - Kasy Chorych. Problem finansowania jednak nie został rozwiązany.

Festiwal obietnic przedwyborczych będzie się nasilał, im bliżej terminu wyborów, ale mam nadzieję, że nie zamieni się w licytację bez pokrycia.

Słowa kluczowe:
ochrona zdrowia

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »