W programie operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 uchwałą rządu z 20 listopada wprowadzono zmiany, które przewidują wsparcie przedsięwzięć służących realizacji programu Dostępność Plus, przyjętego przez Radę Ministrów 17 lipca. Chodzi o usuwanie barier w dostępie do usług publicznych – organizacyjnych oraz infrastrukturalnych – utrudniających życie m.in. osobom z niepełnosprawnościami oraz starszym.
Umożliwią one realizację 18 spośród 44 działań zaplanowanych w programie Dostępność Plus. Będą to m.in. takie działania jak:Budynki bez barier,100 placówek służby zdrowia bez barier, czy Dostępne serwisy internetowe i aplikacje mobilne. W sumie na ten cel w programie operacyjnym będzie przeznaczone ok. 132 mln euro.
Innovative Medicines Initiative (IMI) ogłosiła kolejną, dziesiątą edycję konkursu mającego na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze medycyny. Konkurs obejmuje osiem obszarów, dotyczących m.in. bólu przewlekłego, autyzmu i hipoglikemii oraz wykorzystania big data w diagnozie i leczeniu raka prostaty. Termin składania projektów upływa 28 marca 2017 roku. Konkurs jest szansą dla instytucji badawczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw na udział w międzynarodowych projektach z obszaru biomedycyny.
Program IMI2 jest projektem badawczym w obszarze biomedycznym, działającym na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, zawartego pomiędzy Unią Europejska a innowacyjnym przemysłem farmaceutycznym. Inicjatywa kładzie nacisk na realizację niezaspokojonych potrzeb medycznych, poprawę efektywności systemów ochrony zdrowia oraz na szybszy dostęp do innowacyjnych terapii, zwłaszcza w obszarach, gdzie jest to najpilniejsze.
Uczelnie medyczne, instytuty badawcze, szpitale kliniczne i inne podmioty mające umowę z NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie reumatologii mogą starać się o dotacje na profilaktykę reumatoidalnego zapalenia stawów. Ministerstwo Zdrowia przeznaczy 15 mln zł na ten cel.
Od 19 stycznia do 17 lutego 2017 r. można składać projekty, które będą realizowanie w ramach ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów.
Starzenie się społeczeństwa w Polsce i w Unii Europejskiej jest faktem. Z roku na rok rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym. Zwiększa się zapotrzebowanie na świadczenia medyczne dla seniorów. Jakie dotacje można uzyskać z Komisji Europejskiej w specjalnych programach profilaktyki chorób wieku starszego?
Polityka senioralna to nie tylko domena Komisji Europejskiej. Również polskie samorządy zaczynają tworzyć inicjatywy z myślą m.in. o zapewnieniu dostępu do ochrony zdrowia na najwyższym możliwym poziomie oraz wspieraniem działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej. W czasie niedawnego Konwentu Marszałków Województw RP w Szczyrku uczestnicy wypracowali Kodeks dobrych praktyk polityki senioralnej.
Około 20 mln zł będzie kosztował planowany remont bloku operacyjnego oraz oddziału intensywnej terapii Szpitala Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Placówka zamierza ubiegać się o wsparcie unijne na przebudowę i już wykonała projekt tej inwestycji. To pozwoli szybko złożyć dokumenty, jak już będą znane terminy konkursów i opracowane mapy potrzeb zdrowotnych.
Szpitale muszą dostosować się do wymogów unijnych do 31 grudnia 2016 r. W Polsce szczegółowe przepisy odnośnie do tych standardów określone zostały w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Konieczność przeprowadzenia modernizacji w szczególnym stopniu dotyczy – często słabiej wyposażonych i dofinansowanych – szpitali powiatowych.
Nowa perspektywa unijna to nowe zasady umożliwiające finansowanie projektów. Mimo że większość mechanizmów wdrażania pozostanie zbliżona i będzie bazować na rozwiązaniach sprawdzonych w latach 2007–2013, pojawią się też nowości. Projekty z zakresu ochrony zdrowia będą musiały zmierzyć się z całkiem pokaźnym bagażem nowych procedur.
Jeśli weźmiemy pod uwagę sferę ochrony zdrowia, podstawowe zasady i możliwości finansowania projektów zdrowotnych zostały opisane w dokumencie Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014–2020. Krajowe ramy strategiczne. Opisane w nim cele, kierunki interwencji i narzędzia realizacji, projektowane na lata 2014–2020, odpowiadają na problemy, wyzwania i postulaty w obszarze opieki zdrowotnej wynikające z oceny sytuacji w ochronie zdrowia.
Realizacja projektu to nie tylko sukces zaplanowanego w szczegółach przedsięwzięcia podejmowanego z myślą o podniesieniu jakości świadczeń medycznych w placówce. To przede wszystkim obowiązki wynikające z przestrzegania przepisów umowy o dofinansowanie, wytycznych, ale także przepisów prawa. To również konieczność osiągnięcia i utrzymania odpowiednich wskaźników, zgodnie z przyjętymi przez nas wartościami.
Na każdym etapie realizacji projektu, ale także po jego zakończeniu, placówka medyczna może spodziewać się planowanej kontroli ze strony instytucji wdrażającej dany program operacyjny. Im wcześniej przygotujemy się do spotkania z kontrolerami, tym mniej stresu będziemy mieć na etapie kontroli. Jakie dokumenty przygotować?
Dobry pomysł wpisujący się w szczegółowe wymagania konkursu w programie Horyzont 2020 to – podobnie jak w programach krajowych i regionalnych programach operacyjnych – dopiero połowa sukcesu w drodze po unijne dofinansowanie. Ważne jest odpowiednie przygotowanie wniosku oraz podzielenie zadań projektu między partnerami konsorcjum.
Pierwszym i najważniejszym zadaniem na etapie przygotowania do składania aplikacji w programie Horyzont 2020 jest znalezienie odpowiednich partnerów z innych krajów UE (minimum trzech z różnych krajów Wspólnoty), którzy zgodzą się stworzyć z nami konsorcjum projektowe. Jeżeli chcemy być liderem, czyli koordynatorem projektu, poszukujemy partnerów przez stronę CORDIS https://cordis.europa.eu/partners/web/guest. Tam znajdziemy zakładki adresowane dla poszukujących partnerów, ale także możemy zaprezentować swoje ogłoszenie dla potencjalnych konsorcjantów. Najlepiej jednak korzystać ze sprawdzonych kontaktów.
Zestawienie tabelaryczne planowanych projektów unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych 2014-2020.
RPO województwa dolnośląskiego Działanie 8.7. Aktywne i zdrowe starzenie się. Celem działania 8.7 Aktywne i zdrowe starzenie się jest poprawa dostępu do programów zdrowotnych dotyczących chorób negatywnie wpływających na rynek pracy, dedykowanych osobom aktywnym zawodowo oraz wydłużanie aktywności zawodowej na rynku pracy osób powyżej 50. roku życia.
Projekt o dofinansowanie ze środków unijnych musi być adekwatny do zdiagnozowanych potrzeb i problemów. Musi wpisywać się w założenia konkursu oraz spełniać kryteria wyboru.
Jakość wniosku o dofinansowanie decyduje o ocenie projektu i jego zakwalifikowaniu do dofinansowania. Na etapie jego przygotowywania trzeba pamiętać, że jest on podstawą do późniejszej realizacji inwestycji. Warto poznać najistotniejsze reguły, jakimi należy się kierować podczas przygotowywania wniosku o dotacje. Przede wszystkim projekt musi być adekwatny do zdiagnozowanych potrzeb i problemów. Musi w jak największym stopniu wpisywać się w założenia konkursu oraz spełniać kryteria wyboru. Powinien być logicznie spójny, czytelny i wiarygodny. Oczywiście musi być w pełni zgodny z instrukcją jego wypełniania, rzeczywistymi potrzebami beneficjenta i adekwatny do posiadanego przez niego potencjału oraz możliwości.
W nowych projektach unijnych może pojawić się konieczność dofinansowania planowanego projektu z wkładu własnego. Coraz częściej w programach unijnych mamy też do czynienia z podatkiem VAT, który może być kosztem niekwalifikowalnym. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z tymi problemami.
Wiele placówek ochrony zdrowia planuje skorzystać z możliwości finansowania przedsięwzięć w nowej perspektywie finansowej 2014–2020. Jeszcze na etapie wnioskowania o fundusze trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy szpital lub przychodnia, zwłaszcza świadcząca usługi komercyjne, bez kontraktu z NFZ, udźwignie ciężar nie tylko realizacji projektu, ale przede wszystkim konieczności dofinansowania ze środków własnych. Zazwyczaj dofinansowanie kształtuje się na poziomie ok. 30% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
Placówki medyczne, oprócz finansowania w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych, mogą skorzystać z funduszy dostępnych w ramach programów międzynarodowych, w tym z unijnego Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji Horyzont 2020. Do zdobycia w kilkuset konkursach jest aż 80 mld euro.
Do pobrania prezentacje: 1. Czynniki sukcesu - kto ma największe szanse w konkursach unijnych?, 2. Harmonogramy i konkursy unijne w ochronie zdrowia, 3. Skuteczne przygotowanie projektów w ramach perspektywy 2014 - 2020, 4. Zasady wdrażania środków unijnych w ochronie zdrowia
Podczas III Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE w Warszawie 8 października odbyło się kolejne spotkanie KLUBU MENEDŻERA. Wzięli w nim udział czytelnicy magazynu i goście targów.
Za kilka miesięcy zostaną ogłoszone pierwsze konkursy w nowej perspektywie finansowej 2014–2020. W przededniu ogłoszenia pierwszych konkursów warto korzystać z doświadczeń placówek, które odniosły sukces w wyścigu po dotacje.
Chociaż nie znamy jeszcze szczegółowych wytycznych ani terminów naboru wniosków, warto zastanowić się, na ile nasza placówka medyczna może i powinna skorzystać z unijnych dotacji. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy sami chcemy mierzyć się z meandrami wypełniania dokumentacji aplikacyjnej, czy zatrudnimy do tego specjalistyczną firmę. Bo czasu na decyzję i przygotowania – wbrew pozorom – wcale nie pozostało wiele.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.