Jak udostępniać dokumentację medyczną zmarłego pacjenta

/appFiles/site_102/images/autor/3vCO57rowjVESiz.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 6 kwietnia 2020
Jak udostępniać dokumentację medyczną zmarłego pacjenta

Śmierć pacjenta w wyniku błędów medycznych, nawet gdy są one jedynie domniemane przez rodzinę, jest dla jego najbliższych podstawą do wystąpienia z roszczeniem. Jak jednak udowodnić winę świadczeniodawcy, jeżeli pacjent nie zdążył nikogo upoważnić do dostępu do dokumentacji medycznej, a to przede wszystkim na jej podstawie można ocenić, czy faktycznie doszło do błędu?

  • Pacjenci często zwracają się do podmiotu leczniczego o wydanie dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta, co budzi wątpliwości placówek dotyczące uprawnień wnioskodawcy oraz sposobu weryfikacji tych uprawnień.

  • W celu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, przepisy umożliwiają spadkobiercom pacjenta uzyskanie dokumentacji medycznej w przypadku prowadzonego postępowania przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

  • W celu zweryfikowania uprawnień wnioskodawcy jako spadkobiercy konieczne jest dostarczenie aktu zgonu pacjenta lub dokumentu potwierdzającego stwierdzenie nabycia spadku lub dziedziczenia. Co więcej, konieczne jest udowodnienie prowadzenia postępowania przez komisję ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

Pozostało jeszcze 87% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.