Alokacja kosztów

Jak alokować koszty w rachunku kosztów? Case study

Jedno z zasadniczych wymagań wynikających z rozporządzenia w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców to obowiązek rozdzielenia działalności leczniczej od pozostałej działalności w systemach ewidencyjno-księgowych. Poznaj aspekty alokacji kosztów na przykładzie.

Teleporada on-line

Porada lekarska online – czy ewidencjonować ją na kasie fiskalnej

Lekarz udzielił osobom fizycznym odpłatnych konsultacji telefonicznych, e-mailowych, a nawet odbył rozmowę wideo. Czy w takiej sytuacji musi zaewidencjonować sprzedaż z użyciem kasy fiskalnej?

Kary finansowe dla lekarzy

Koszty badań – kogo może obciążyć podmiot leczniczy

Obciążanie lekarzy kosztami zleconych badań diagnostycznych może naruszać ich prawa. Jak możesz zakwestionować ewentualne niewłaściwe zapisy w umowie z podmiotem leczniczym?

Kasa fiskalna

Kasy online od 1 lipca 2021 r. u lekarza – kto musi je zainstalować

Przepisy wprowadzające kasy online od 1 lipca 2021 r. u lekarza budzą w jednostkach medycznych spore niejasności. Sprawdź, kto ma obowiązek wymienić kasę i wprowadzić elektroniczne kasy rejestrujące umożliwiające połączenie i przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas (online).

Oszczędzanie

Jak obliczyć wartość zamówienia publicznego w PPK

Czy szacując wartość zamówienia publicznego na prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych i zarządzanie nimi placówka medyczna powinna wziąć pod uwagę liczbę zatrudnionych, w tym zleceniobiorców? Jak obliczyć wartość zamówienia publicznego w PPK?

PPK

Kiedy lekarz jest zwolniony z tworzenia planów kapitałowych

Najmniejsze podmioty zatrudniające, będące mikroprzedsiębiorcami, mogą skorzystać z ustawowego zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o PPK. Jest to jedyna grupa pracodawców, która ma możliwość całkowitego „wyłączenia się” z procesu tworzenia PPK. Sprawdź, jakie musisz spełnić warunki, aby tak się stało.

podatki

Podatek dochodowy – czy koronawirus jako siła wyższa pozwala na zaprzestanie jego zapłaty

Koronawirus sparaliżował działanie nie tylko dużych podmiotów, lecz także małych gabinetów lekarskich. Panująca obecnie sytuacja stała się przyczyną kryzysu, którego nie można było przewidzieć. Czy w takiej sytuacji możliwe jest zaprzestanie zapłaty podatków ze względu na siłę wyższą, jaką niewątpliwie jest koronawirus?

Podatki

Karta podatkowa dla lekarza: kiedy można z niej skorzystać

Karta podatkowa dla lekarza od 1 stycznia 2021 r. może być częściej stosowana do rozliczeń z fiskusem. Wybór tej formy niesie jednak za sobą wiele rodzajów ryzyka. Nie każdy lekarz i nie w każdych warunkach będzie mógł płacić podatek, którego wysokość nie zależy od tego, ile faktycznie zarabia. Sprawdź, kto może skorzystać z karty podatkowej.

Układ kont

Jest już nowy standard rachunku kosztów

Od 1 stycznia 2021 roku podmioty lecznicze, które wykonują świadczenia opieki zdrowotnej na podstawie umowy z NFZ, mają obowiązek prowadzenia ewidencji i rozliczenia kosztów działalności zgodnie z zaleceniami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 października 2020 r. Jakie zmiany wprowadzają nowe regulacje?

kontrole tarczy antykryzysowej

Korzystałeś z tarczy antykryzysowej? Co podlega kontroli

Ważną częścią wsparcia z tzw. tarczy antykryzysowej były różne ulgi i zwolnienia z ZUS. Poznaj kluczowe obszary, które może skontrolować ZUS i urząd skarbowy.