Przepisy nie wskazują sposobu doręczenia wyciągów, odpisów lub kopii dokumentacji. Czy pacjent może żądać przesłania dokumentacji za pośrednictwem e-maila.
Placówka medyczna ma obowiązek udostępnić ZUS dokumentację medyczną pacjenta w związku z prowadzonymi przez ten organ postępowaniami w zakresie świadczeń emerytalno- rentowych. ZUS, tak jak każdy inny podmiot, który może uzyskać dostęp do dokumentacji, musi złożyć w tym zakresie wniosek do placówki medycznej i wskazać, jaki sposób wybiera, aby zapoznać się z dokumentacją medyczną.
Prawo wglądu do dokumentacji medycznej jest elementem prawa pacjenta do informacji na temat jego stanu zdrowia. Jednak czynności takie jak m.in. zbieranie, przechowywanie i udostępnianie danych osobowych stanowią przetwarzanie danych osobowych, a ta czynność jest dopuszczalna tylko za zgodą osoby, której dotyczą.
Dokumentacja medyczna powinna być szczególnie chroniona przez świadczeniodawcę ze względu na fakt, że zawiera wrażliwe dane osobowe pacjentów. Stanowi także podstawę rozliczenia udzielanych świadczeń z NFZ.
Nowa karta zgonu nie rozwiązuje problemów dotyczących tego, kto i na jakich zasadach powinien ją wystawiać oraz który podmiot jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z wystawianiem tego dokumentu.
Podjęcie decyzji o zrezygnowaniu z dokumentacji papierowej w placówce medycznej wymaga przede wszystkim wdrożenia standardu elektronicznego dokumentu medycznego, określającego m.in. format dokumentu oraz kryteria poprawności procesów przetwarzania danych medycznych i zarządzania dokumentacją medyczną w postaci elektronicznej.
Pacjent w treści upoważnienia może zastrzec, że nie życzy sobie ujawniania dokumentacji medycznej lub jej części. Zakres dokumentacji, do którego dostęp będzie miała osoba upoważniona, zależy od woli pacjenta.
W codziennej opiece nad pacjentami w poradni lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty jednym z większych wyzwań jest możliwość ewidencjonowania udzielonych świadczeń i wystawienia dokumentów związanych z poradą, w domu pacjenta.
Czy możliwe jest wypełnienie historii choroby, dyktując ją bezpośrednio do formularza? Aplikacja służąca do głosowego tworzenia e-dokumentacji, będzie od wakacji oferowana jako moduł do systemu KS SOMED. O połowę skraca czas potrzebny na wypełnienie dokumentu.
W interesie placówki medycznej oraz pracujących w niej lekarzy jest przyjęcie procedury przekazywania pacjentom wyników badań, nawet, jeśli nie będą wykazywać zainteresowania ich odbiorem.
Ś wiadczeniodawcy realizujący, na podstawie umowy zawartej z NFZ, świadczenia opieki zdrowotnej oraz lekarze, którzy zawarli z NFZ umowy upoważniające do wystawiania recept na leki i wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom mogą być kontrolowani przez NFZ.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/Zarządzanie w Ochronie Zdrowia
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!