Placówki medyczne i firmy informatyczne starają się dostosować do wymagań lekarzy i pacjentów w zakresie mobilnego dostępu do dokumentacji medycznej. Dla tych pierwszych jest to niezbędne np. ze względu na świadczenie wizyt domowych, dla drugich – istotne np. z punktu widzenia posiadania informacji o historii choroby, aby je przekazać innym medykom.
Wielu ekspertów liczyło, że resort zdrowia - podejmując inicjatywę opracowania nowego rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej - zdecyduje się na całościowe uregulowanie kwestii zarządzania dokumentacją medyczną w jednym akcie prawnym. Tak się niestety nie stało.
Do końca lutego 2016 roku maksymalna wysokość opłaty za jedną stronę kopii dokumentacji medycznej nie może przekraczać 77 gr.
Nowe warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zaostrzają zasady nakładania przez Narodowy Fundusz Zdrowia kar umownych na świadczeniodawców.
Świadczeniodawca nie ma prawa dopytywać, kim jest osoba wskazana do uzyskiwania informacji dla pacjenta i jakie łączą ją z pacjentem relacje.
Wydawanie nowych książeczek zdrowia dziecka noworodkom powinno być wstrzymane do chwili, kiedy zostaną wprowadzone do nich konieczne korekty - apeluje do ministra zdrowia Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie.
Od stycznia szpitale wydają książeczki zdrowia dziecka, w których są wpisywane m.in. informacje o przebytych chorobach i alergiach. Ten nowy element dokumentacji medycznej został wprowadzony przez nowelizację ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Zmiana przepisów dotyczących udostępniania dokumentacji medycznej po zaprzestaniu udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych to jedna ze zmian wprowadzonych do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które weszły w życie 12 grudnia 2015 r.
Dyrektor placówki pełniący obowiązki administratora danych musi dbać o merytoryczną poprawność informacji w dokumentacji medycznej. Oprócz kwestii bezpieczeństwa odpowiada za to, aby były one zgodne z prawdą, kompletne i aktualne.
Do dokumentacji medycznej zawierającej dane wrażliwe mają dostęp pacjenci, osoby przez nich upoważnione i jednostki świadczące usługi medyczne. Przepisy dają jednak możliwość wglądu do dokumentów medycznych także szerokiej grupie innych podmiotów. Warto pamiętać, że nie ma wśród nich np. policji, choć prokuratorzy i sądy – już tak.
Radca prawny lub adwokat, który zamierza uzyskać dokumentację swego klienta w celu prowadzenia sprawy przed sądem, jest upoważniony do dostępu do danych medycznych. Upoważnienie musi zawierać jednak klauzulę o dostępie do takich danych.
Od 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy przewidujące obligatoryjne prowadzenie dla małoletnich pacjentów książeczek zdrowia dziecka.
Podmioty lecznicze mogą udostępniać zakładom ubezpieczeń informacje o okolicznościach związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego. Jednak dostęp do dokumentacji medycznej będzie możliwy wyłącznie za zgodą pacjenta.
Większość placówek przygotowuje wzory wniosków o dostęp do dokumentacji medycznej, które – po uzupełnieniu odpowiednich danych przez pacjenta – stanowią podstawę jej udostępnienia. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż pacjenci czują się często zagubieni i nie wiedzą, jak sformułować taki wniosek.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!