dokumentacja medyczna

Weszło w życie 27 lutego: dokumentacja medyczna w podmiotach leczniczych utworzonych przez ministra spraw wewnętrznych

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 25 lutego 2016 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów oraz sposobu przetwarzania dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych określa rodzaje i  zakres  dokumentacji  medycznej,  sposób jej przetwarzania,  jak  również  dodatkowo  wzory określonych  rodzajów  dokumentacji medycznej, w tym przede wszystkim książeczkę zdrowia dziecka.

Rozporządzenie w znacznej mierze wzorowany jest na dotychczasowych rozwiązaniach wynikających z rozporządzenia  ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 maja 2011 r. w sprawie rodzaju i zakresu oraz sposobu przetwarzania dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Najistotniejsze zmiany wprowadzone w rozporządzeniu polegają na:

  • wprowadzeniu okołooperacyjnej karty kontrolnej
  • wprowadzeniu  jednolitego  wzoru  karty  przebiegu  znieczulenia
  • wprowadzeniu  wzoru  książeczki  zdrowia  dziecka
  • uzupełnieniu  historii  choroby,  po  wypisaniu  pacjenta  ze  szpitala,  o  rozpoznanie onkologiczne,  ustalone  na  podstawie  wyników  badania,  które  było  zlecone  w  czasie pobytu pacjenta w szpitalu, a wyniki nie były znane w dniu wypisu pacjenta ze szpitala
  • usprawnieniu  procedury  wypisu  pacjenta  ze  szpitala  poprzez  przyjęcie  rozwiązania polegającego  na  tym,  że  kartę  informacyjną  z  leczenia  szpitalnego  może  podpisać, w przypadku nieobecności lekarza kierującego oddziałem, lekarz przez niego upoważniony

Przyjęte w projekcie rozwiązania mają na celu rozwiązanie problemów wynikających z:

  • braku jednolitych wzorów dokumentacji medycznej istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta
  • braku  określenia jednolitych zasad postępowania przed, w trakcie oraz po operacji, co  zwiększa ryzyko wystąpienia pomyłki lub błędu podczas wykonywania operacji
  • braku  przepisów  dotyczących  prowadzenia  dokumentacji  medycznej  w  zakresie  ustalenia  rozpoznania  w  oparciu na wyniku badania diagnostycznego, zleconego w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu, w sytuacji kiedy wynik badania diagnostycznego nie jest znany w dniu wypisu ze szpitala (rozpoznanie ustalone przy wypisie nie zawsze jest zgodne z ostatecznym rozpoznaniem ustalonym na podstawie wyniku badania)
  • braku przepisów dotyczących wydania pacjentowi karty informacyjnej z leczenia szpitalnego w sytuacji nieobecności lekarza kierującego oddziałem, którego podpis jest wymagany na karcie obok podpisu lekarza wypisującego

Wchodzi w życie 23 grudnia: nowe rozporządzenie ws. dokumentacji medycznej

Rozporządzenie z 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. z 2015 r.. poz. 2069) określa m.in. wzory niektórych rodzajów dokumentacji medycznej, w tym książeczki zdrowia dziecka (jej wzór wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r.).

Rozporządzenie dostosowuje przepisy dotyczące dokumentacji medycznej do wymogów jej prowadzenia w postaci elektronicznej. Ze względu na fakt, że do 31 lipca 2017 r. podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych mogą prowadzić dokumentację medyczną zarówno
 w postaci papierowej, jaki i elektronicznej, konieczne jest uwzględnienie obu tych sytuacji
w przepisach rozporządzenia, zwłaszcza że coraz więcej podmiotów wdraża elektroniczną dokumentację medyczną na coraz większą skalę.

Ponadto w rozporządzeniu doprecyzowany został zakres danych, jakie powinno zawierać skierowanie na badanie diagnostyczne, konsultację specjalistyczną lub leczenie w przypadku, gdy są one finansowane ze środków publicznych.

Zmieniono również dokumentację medyczną Państwowego Ratownictwa Medycznego tak, aby uwzględnić nową koncepcję systemu powiadamiania ratunkowego, zgodnie z którą dysponenci zespołów ratownictwa medycznego nie muszą mieć w swojej strukturze stanowiska dyspozytora.

Rozszerzone zostały regulacje dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej w przypadku wystawiania recept dla siebie i członków najbliższej rodziny, na pielęgniarki i położne. Rozwiązanie to jest konsekwencją przyznania pielęgniarkom i położnym prawa do wystawiania recept. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera